Články odjinud

Bursík: Průmysl je na prahu zásadní změny a potřebuje partnery. ANO životní prostředí nezajímá

Bursík: Průmysl je na prahu zásadní změny a potřebuje partnery. ANO životní prostředí nezajímá

Předseda Liberálně ekologické strany Martin Bursík spolu s dalšími exministry životního prostředí a experty, kteří se zabývají ochranou životního prostředí, a také společně s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, předstoupili před veřejnost s dokumentem, který má být dle jejich slov zásadním, pokud jde o ochranu životního prostředí. Memorandum o životním prostředí prý ukazuje směr i konkrétní priority, jež by se měly do budoucna realizovat v ochraně přírody České republiky. Podle Kalouska bude dokument jednou z priorit, které by TOP 09 chtěla prosazovat v budoucí vládě či parlamentu. A podle Bursíka se tak potvrzuje, že ekologická politika nemusí být nutně levicová, může prý být také liberálně pravicová. „Je to politika, která využívá ekonomických nástrojů ve prospěch životního prostředí. To znamená, že nastavuje ekonomické parametry, jako jsou daně, různé poplatky nebo pobídky takovým způsobem, aby bylo ekonomické chovat se ekologicky,“ vysvětluje Bursík v rozhovoru pro INFO.CZ.

Do voleb zbývá něco přes čtyřicet dnů. Kolik bodů z čerstvě zveřejněného Memoranda o ochraně životního prostředí se promítne do programu TOP 09, kterou vaše strana ve volbách podporuje?

TOP 09 měla schválený volební program ještě předtím, než jsme se ji jako Liberálně ekologická strana (LES) rozhodli podpořit, avšak zároveň platí, že jsme se s předsedou Miroslavem Kalouskem dohodli na programovém základu naší spolupráce a vedle naší orientace na západ a udržení polistopadového kursu země jsme se shodli na tom, že posčítáme síly obou stran v oblasti ekologie a vytvoříme Memorandum o ochraně životního prostředí, které prohloubí a posune program TOP 09 v této oblasti.  

A myslím, že se nám to podařilo, vznikl materiál, který jde v řadě oblastí do konkrétnějších formulací, hlavně si ale myslím, že se nám podařilo analytickou část, tedy identifikaci problémů, vždy vhodně doplnit konkrétním návrhem, závazkem nebo opatřením, jež by mělo problém řešit. A jsem rád, že se TOP 09 a její předseda zavázali, že jsou připraveni tato opatření realizovat. Pokud si memorandum voliči prostudují, najdou v něm celou řadu zajímavých věcí, které souvisí s podstatně odlišným přístupem k přírodě, ke krajině nebo k půdě, ale zároveň si uvědomí, že se dostáváme do období, kdy modernizace ekonomiky, moderní ekonomické technologie, přináší konečně řešení, která nám dávají příležitost radikálně stav životního prostředí zlepšit.

Pro ilustraci mohu uvést ovzduší, které je největším problémem České republiky. Dýcháme špatný vzduch, jemný polétavý prach a podobně a zatím to pořád děláme tak, že máme nějakou továrnu a na výstupech máme nějaké filtry kvůli tomu, aby byly vypouštěné emise co nejnižší. Ale protože jsme začali pozdě, navíc jsme zdědili ekonomiku od komunistů ve strašném stavu, tak se nám to ve srovnání s evropskými zeměmi moc nedaří. Teď tady je ale příležitost zásadně odejít od fosilních paliv, což souvisí s pařížskou klimatickou dohodou, a zástupci průmyslu si to již také uvědomují.

Pokud mluvíte třeba se stratégy ze Škody Mladá Boleslav, tak ti už jasně počítají s elektromobilitou, stejně tak v energetice. Sám ČEZ už prohlásil, že chce do roku 2035 odstavit 70 procent svých uhelných elektráren. A není to jenom ČEZ, i elektrárenské společnosti si uvědomují, že fosilní paliva končí. Oni přitom samozřejmě potřebují mít také nějaké partnery v politice, a právě v tom je tento dokument zajímavý a průlomový.

Koho tím chcete, pokud jde o blížící volby, oslovit?

Našim cílem je oslovit umírněné, ekologicky citlivé voliče.

Počítáte se spoluprací s TOP 09 dlouhodobě, anebo jde o jednorázovou záležitost směřující pouze k letošním volbám?

Dohoda s TOP 09 nevznikala nijak narychlo, rozhovory jsme s ní vedli už někdy před rokem a loni v krajských volbách jsme je podpořili třeba v Královéhradeckém kraji. Měla by to být dlouhodobá spolupráce, nechci hned mluvit o strategickém partnerství, na to je myslím příliš brzy, ale myslím, že nejde o žádnou účelovou věc, má to svůj smysl. Samozřejmě je tu řada témat, kde se odlišujeme, i v oblasti životního prostředí, ale v tom naprosto zásadním jsme ve shodě a je prostě důležité netříštit síly. A myslím si, že máme potenciál oslovit ekologické voliče a nabízíme i zajímavé kandidáty na kandidátce TOP 09.

Mohou se podle vás někteří z nich dostat do sněmovny?

Řekl bych, že ano. Olga Sommerová v Praze kandiduje ze šestého místa, podle mě je to volitelné místo. V Ústeckém kraji máme Džamilu Stehlíkovou, bývalou ministryni pro lidská práva, ta je sice na nevolitelném místě, ale v regionu patří mezi velice známé osobnosti. V Praze máme ještě Kateřinu Dejmalovou, manželku bývalého ministra životního prostředí.

1080p 720p 360p
Kalousek za nás bojuje. Nasazují mu psí hlavu, ale drží linii demokracie, říká Olga Sommerová


Proč jste se vy nerozhodl kandidovat?

Důvody byly dva: věnuju se teď hodně expertní práci v oblasti ochrany klimatu a obnovitelných zdrojů energie a tím druhým je to, že si to chci nechat na nějaké příští volby.

Na tiskové konferenci ve sněmovně jste řekl, že vaše spolupráce s TOP 09 dokazuje, že ekologická politika nemusí být levicová, ale taky konzervativně pravicová…

Řekl bych spíše liberálně pravicová. Je to vlastně můj celoživotní postoj. Existují dvě možnosti. Buď se rozhodnete lidi nutit k tomu, aby se chovali ekologicky, a prosazujete regulace a zákazy, což je politika, která měla své místo někdy v 70. a 80. letech minulého století, avšak dneska je už passé. A to je něco, co je blízké levici: určovat, jak to má být, jak se mají lidé chovat.

Pak je tu ale politika, která využívá ekonomických nástrojů ve prospěch životního prostředí. To znamená, že nastavuje ekonomické parametry, jako jsou daně, různé poplatky nebo pobídky takovým způsobem, aby bylo ekonomické chovat se ekologicky. A ruku na srdce, realita je taková, pokud se podíváte třeba na téma klimatu, celý svět se hrozně dlouho dohadoval a k dohodě se dopracoval až teď v Paříži. Sám jsem byl přítomen na několika konferencích, kde jsme se o to neúspěšně pokoušeli, avšak mezitím, co to politici nedokázali prosadit, se svět začal ubírat cestou, na jejímž konci bude vystoupení ze závislosti na fosilních palivech nebo rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

Pokud bych to zjednodušil, celý ten proces byl tažen průmyslem. Říká se tomu industry driven, je prostě důležité formulovat takovou politiku, která zapojí průmysl, energetiku, dopravu a vy vytvoříte pouze určitá pravidla nebo předpoklady a ekonomické nástroje k tomu, aby se vývoj ubíral správným směrem. A jak jsem už zmínil: už i český průmysl si je vědom, že je před námi velice zásadní změna a je důležité, aby měli své partnery v parlamentu. A pokud rozhlédnete okolo, těžko někoho pohledat…

Když jsme o tom uvažovali v Liberálně ekologické straně, samozřejmě jsme si všímali toho, že TOP 09 je strana, která má nejlepší profil v hlasování v oblasti životního prostředí, i proto jsou pro nás přirozeným partnerem. Je to také doklad toho, že je teze, dle které musí být ekologická politika levicová, tatam. A nepochybuju, že politika, se kterou jdeme do voleb, je moderní a ekologická, a má šanci něco změnit.  

Co vlastně říkáte na nápad hnutí ANO, které ve svém předvolebním programu navrhuje sloučení ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství?

Mimo jiné je na tom kuriózní, že ministr životního prostředí je Richard Brabec, který patří mezi nejvýše postavené politiky hnutí ANO ve vládě, a že sám ministr životního prostředí navrhuje de facto likvidaci ministerstva životního prostředí. Není totiž pochyb o tom, že by to pro ministerstvo životního prostředí nedopadlo dobře. Ministerstvo zemědělství je velké a silové ministerstvo a ve vztahu k životnímu prostředí je ve velkých konfliktech.

I v tom memorandu píšeme, že zemědělství je významným zdrojem znečištění, způsob hospodaření s půdou, kolektivizace zemědělství z 50. Let, velké lány, které se nám nepodařilo rozdělit, používání chemikálií a kontaminace půdy, negativní vliv na druhovou pestrost živočichů a rostlin, to všechno a další jsou témata, která dokazují, že ministerstvo životního prostředí potřebuje být v nezávislé pozici, která musí vyvažovat a nějakým způsobem usměrňovat a kontrolovat sektor zemědělství.

Nápad hnutí ANO ukazuje, že mu je životní prostředí zcela ukradené, je to politická strana velkopodnikatele, který v politice prosazuje především obchodní zájmy svého impéria a vůbec mu nejde o ochranu životního prostředí. Už tady mimochodem podobné pokusy v minulosti byly, a dokonce i ODS, která se o to pokoušela, nakonec musela uznat, že je to nesmysl.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818