Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko je Babišovo, potvrdil Zeman. Pro sestavování vlády mu dá maximální prostor, předčasné volby odmítá

Česko je Babišovo, potvrdil Zeman. Pro sestavování vlády mu dá maximální prostor, předčasné volby odmítá

Prezident Miloš Zeman ve svém televizním pořadu na TV Barrandov potvrdil, že bude vůči Andreji Babišovi postupovat maximálně vstřícně a dá mu maximální prostor pro to, aby se pokusil sestavit vládu. „Bude velmi dlouhé vyjednávání,“ předznamenal a vyloučil, že by teoreticky druhý pokus připadl na šéfa druhé nejsilnější ODS Petra Fialu. Zeman rovněž ujistil, že bude respektovat kohokoli mu Babiš jako své budoucí koaliční partnery nabídne. „Prezident tady není od toho, aby mistroval jednotlivé strany, s kým se mají dohodnout,“ řekl Zeman, který ovšem mnohdy rád přidá dobrou „radu“ ostatním politikům.

První kolo jednání hnutí ANO s ostatními zvolenými stranami výraznější posuny nepřineslo, snad s výjimkou částečného porozumění Andreje Babiše s SPD Tomia Okamury, která v něm cítí spojence pro svá programová témata. Prezident si je dobře vědom patové situace a Babišovi dává v podstatě volnou ruku.

Zeman předvídá, že jednání budou s ohledem na složité hledání kompromisu a vládních partnerů dlouhá. Ujišťuje, že do nich nehodlá zasahovat. Babiše příští týden pověří poprvé tím, aby oficiálně začal sestavovat vládu. Rovněž druhý pokus má Babiš jistý. „Petr Fiala (ODS) má za sebou 11 procent hlasů, zatímco Andrej Babiš má 30 % hlasů. Nejsem blázen a umím počítat,“ vyloučil Zeman, že by pověřil napodruhé někoho jiného. Babišovu vládu Zeman jmenuje, ať bude koaliční, nebo menšinová.

Klíčové bude přetahování se o post předsedy sněmovny, který si nárokuje hnutí ANO i ODS. Třetí pokus připadá právě na šéfa dolní parlamentní komory. Pokud v jejím čele usedne Radek Vondráček z ANO, shodují se komentátoři, že Babiš bude mít i třetí pokus pro sestavení vlády. „Když neuspěje třetí pokus, tak následují předčasné volby. A já si myslím, že by to byla absolutní pitomost. A já mám potom právo rozpustit poslaneckou sněmovnu,“ pokračoval Zeman s tím, že toto právo ovšem nemusí využít, čímž by – jak naznačil – nechal Babiše vládnout v „demisi“. Fakticky vzato „bez důvěry“, protože by nebylo, kdo by onu demisi podával.

Proti předčasným volbám podle Zemana mluví i fakt, že by pro většinu stran znamenaly neúnosný výdaj.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek