Česko má novou vládu. Zeman ujistil Babiše a jeho ministry, že mají jistý i druhý pokus | info.cz

Články odjinud

Česko má novou vládu. Zeman ujistil Babiše a jeho ministry, že mají jistý i druhý pokus

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše (ANO). Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v dosavadní vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Do měsíce musí nový kabinet požádat o důvěru, zatím ji ve sněmovně zajištěnou nemá.

Prezident Zeman vládě poradil, že „nemusí reagovat na pomluvy“. Těmi jsou podle hlavy státu dvě tvrzení: že se jedná o „zimní“ vládu a že se jedná o vládu „neplnohodnotnou“.

Zeman ministry ujistil, že platí jeho slib a že pokud Andrej Babiš nezíská ve sněmovně důvěru, má jistý i druhý pokus. „A dám mu tentokrát podstatně více času na vyjednávání o podpoře,“ uvedl Zeman. „Buď Babišova vláda dostane 10. ledna důvěru (...), nebo nedostane,“ dodal s tím, že pak je prostor pro dlouhodobé a trpělivé jednání se všemi sněmovními subjekty.

Prezident apeloval na Babiše, aby jeho vláda investovala. V této souvislosti uvítal avizovanou proměnu ministerstva pro místní rozvoj na ministerstvo pro „veřejné investování“.

Babiš na Hradě ocenil, že se vláda dočkala jmenování už dnes. Zítra díky tomu může s mandátem odletět na sledovaný summit EU, kde chce řešit migraci nebo brexit. Babiš uvedl, že jeho vláda chce být aktivnější a intenzivněji vystupovat proti plýtvání a korupci. Slibuje, že se její členové nebudou hádat. Do neděle chce mít hotové programové prohlášení kabinetu, které v pondělí vláda na svém zasedání projedná.

„Slibuji, že budeme vláda pro všechny občany, že prioritně náš zájem bude český národní zájem,“ řekl Babiš.

Na stejných postech budou pokračovat i v nové vládě ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dostanou na starosti nový úřad. Šlechtová převezme obranu, Stropnický se bude starat o českou diplomacii.

Ministryní práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Jaroslavou Němcovou, ministryní pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a ministryní financí Alenu Schillerovou. Vnitro povede Lubomír Metnar, průmysl a obchod Tomáš Hüner, kulturu Ilja Šmíd a školství Robert Plaga. V čele resortu zemědělství stane Jiří Milek, ministrem zdravotnictví bude Adam Vojtěch.

Z Hradu ministři odjedou do Strakovy akademie na první jednání vlády. Babiš poté sedm ministrů uvede do úřadu. Další čtyři je převezmou v pondělí. Ministry pokračující na dosavadních resortech uvádět premiér nebude.

Příští týden chce Babiš začít vyjednávat se sněmovními stranami o podpoře nebo toleranci své vlády, druhé kolo jednání plánuje po Novém roce. Většina stran ale předem vyslovení důvěry kabinetu odmítla. Pouze KSČM nechává věc otevřenou, otázku projedná její výkonný výbor. I kdyby ale komunisté vládu podpořili, bude ANO potřebovat přinejmenším toleranci alespoň jedné další strany, aby jeho vláda důvěru získala.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud