Česko má novou vládu. Zeman ujistil Babiše a jeho ministry, že mají jistý i druhý pokus | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko má novou vládu. Zeman ujistil Babiše a jeho ministry, že mají jistý i druhý pokus

Česko má novou vládu. Zeman ujistil Babiše a jeho ministry, že mají jistý i druhý pokus

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše (ANO). Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v dosavadní vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Do měsíce musí nový kabinet požádat o důvěru, zatím ji ve sněmovně zajištěnou nemá.

Prezident Zeman vládě poradil, že „nemusí reagovat na pomluvy“. Těmi jsou podle hlavy státu dvě tvrzení: že se jedná o „zimní“ vládu a že se jedná o vládu „neplnohodnotnou“.

Zeman ministry ujistil, že platí jeho slib a že pokud Andrej Babiš nezíská ve sněmovně důvěru, má jistý i druhý pokus. „A dám mu tentokrát podstatně více času na vyjednávání o podpoře,“ uvedl Zeman. „Buď Babišova vláda dostane 10. ledna důvěru (...), nebo nedostane,“ dodal s tím, že pak je prostor pro dlouhodobé a trpělivé jednání se všemi sněmovními subjekty.

Prezident apeloval na Babiše, aby jeho vláda investovala. V této souvislosti uvítal avizovanou proměnu ministerstva pro místní rozvoj na ministerstvo pro „veřejné investování“.

Babiš na Hradě ocenil, že se vláda dočkala jmenování už dnes. Zítra díky tomu může s mandátem odletět na sledovaný summit EU, kde chce řešit migraci nebo brexit. Babiš uvedl, že jeho vláda chce být aktivnější a intenzivněji vystupovat proti plýtvání a korupci. Slibuje, že se její členové nebudou hádat. Do neděle chce mít hotové programové prohlášení kabinetu, které v pondělí vláda na svém zasedání projedná.

„Slibuji, že budeme vláda pro všechny občany, že prioritně náš zájem bude český národní zájem,“ řekl Babiš.

Na stejných postech budou pokračovat i v nové vládě ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dostanou na starosti nový úřad. Šlechtová převezme obranu, Stropnický se bude starat o českou diplomacii.

Ministryní práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Jaroslavou Němcovou, ministryní pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a ministryní financí Alenu Schillerovou. Vnitro povede Lubomír Metnar, průmysl a obchod Tomáš Hüner, kulturu Ilja Šmíd a školství Robert Plaga. V čele resortu zemědělství stane Jiří Milek, ministrem zdravotnictví bude Adam Vojtěch.

Z Hradu ministři odjedou do Strakovy akademie na první jednání vlády. Babiš poté sedm ministrů uvede do úřadu. Další čtyři je převezmou v pondělí. Ministry pokračující na dosavadních resortech uvádět premiér nebude.

Příští týden chce Babiš začít vyjednávat se sněmovními stranami o podpoře nebo toleranci své vlády, druhé kolo jednání plánuje po Novém roce. Většina stran ale předem vyslovení důvěry kabinetu odmítla. Pouze KSČM nechává věc otevřenou, otázku projedná její výkonný výbor. I kdyby ale komunisté vládu podpořili, bude ANO potřebovat přinejmenším toleranci alespoň jedné další strany, aby jeho vláda důvěru získala.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.