Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko po volbách: vládní varianty hodnotí politologové Znoj, Jelínek a Mlejnek

Česko po volbách: vládní varianty hodnotí politologové Znoj, Jelínek a Mlejnek

Zveřejňujeme třetí díl našeho cyklu na téma pravděpodobných povolebních scénářů, jejichž náčrt jsme zveřejnili minulý týden. Jsou čtyři: protestní koalice složená z hnutí ANO, KSČM a SPD, středolevá koalice složená na totožném půdorysu jako Sobotkova vláda (ANO, ČSSD, KDU-ČSL), středopravá koalice, ve které by za jistých okolností mohla sociální demokraty nahradit ODS a nakonec koalice všech demokratických formací proti Andreji Babišovi. Všechny čtyři varianty glosují tentokrát politologové Lukáš Jelínek, Josef Mlejnek a Milan Znoj.

Lukáš Jelínek

Netroufám si tipovat, jaká sestava zde bude po volbách vládnout. Skutečně bude záležet na tom, zda některá ze stran změní svůj přístup oproti tomu, jaký deklaruje dnes.

Za nejpravděpodobnější předpokládám pokračování dnešní koalice, v níž by prim hrálo hnutí ANO, ale trestně stíhaný Andrej Babiš by nebyl premiér. Nejvíc by na ni doplatila ČSSD – ANO by dál odsávalo její elektorát. Voliči, kteří fandí končící vládě, by ale byli spokojeni.

Možná je také menšinová jednobarevná vláda hnutí ANO. Nemyslím, že by se na její podpoře dokázali komunisté a okamurovci domluvit společně, třeba by ale Babišovi stačila jediná strana. Tichý společník by umožnil vládě získat důvěru, a dál by od ní dal ruce pryč. Avšak KSČM a SPD mohou posloužit Babišovi také k vydírání klasických demokratických stran, aby mu dala podporu některá z nich. Například ODS, pro kterou jsou komunisté větším zlem než ANO. Za podporu ČSSD by zase nejspíš lobboval prezident Zeman, předobrazem mu může být opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS.

Ale o menšinovou vládu se mohou pokusit i jiné strany. Buď ČSSD a KDU-ČSL, které by o podporu žádaly u ODS a TOP 09, nebo naopak pravice, tedy ODS, TOP09 a KDU-ČSL, která by marně žádala podporu sociální demokracie.

Podobně jako vy pokládám za nepravděpodobnou koalici Antibabiš (ČSSD-KDU-ČSL-TOP09-ODS). Důvody k ní sice jsou, ovšem na jejím pozadí by hnutí ANO rostlo ještě rychleji. Navíc by ji nepřijali voliči ČSSD. S kartami by zamíchalo, kdyby se do sněmovny dostali i Piráti. Asi by nešli přímo do vlády, ale některý z menšinových kabinetů by s nimi počítat mohl.

Stejně tak by bylo převratné, kdyby se někdo do dolní komory nedostal, třeba KDU-ČSL nebo TOP 09. Pak by odpovědnost těch, co projdou, byla ještě větší. V zásadě se domnívám, že programové rozdíly mezi ANO a zbylými stranami budou hrát po volbách jen malou roli. Ovšem pokud vydrží Babišovo trestní stíhání, může se právě on stát překážkou vzniku nové vlády. Pak by záleželo, koho by Babiš měl v záloze. Richarda Brabce? Martina Stropnického?

Mohl by též ve spolupráci s prezidentem ukout rádoby úřednickou vládu a lobbovat ve Sněmovně za její podporu, přinejmenším do doby, než se vyjasní kauza Čapí hnízdo. Jako jisté se mi každopádně jeví, že Babiš udělá všechno proto, aby ANO neskončilo v opozici. Jeho podpora těží z manažerské pověsti, kterou by v opozičních lavicích rozvíjet nešlo.

Josef Mlejnek

Obecně si myslím, že na koalici všichni proti Babišovi nebude dost mandátů, matematicky sice ano, ale mezi potenciálními účastníky takové koalice je příliš mnoho vážných rozporů, aby to mohlo fungovat. Navíc, představitelé demokratických stran budou před voliči těžko zdůvodňovat, že se spojili s komunisty, aby zabránili nástupu Andreje Babiše.

Pro Babiše by byla ideální situace, kdy by mohl sestavit vládu s demokratickými stranami, ale komunisty a Okamuru mít v záloze jako klacek. Jeho trestní stíhání pak vnáší reálně do hry variantu vláda s ANO, ale bez Babiše, kterou on sice určitě nepreferuje, ale nakonec by mohl být rád, když něco takového vznikne a ochrání tak jeho zájmy, popřípadě od něj „odkloní“ trestní stíhání.

Více se mi o vládních koalicích spekulovat nechce, protože o tom, co nakonec bude možné, rozhodne i konkrétní podoba volebního výsledku, tedy především to, kolik mandátů bude ta která strana mít, poněvadž strany, jež skončí těsně nad hranicí pět procent, může o část mandátů připravit volební systém, přepočet hlasů na mandáty, dle vzoru Strany zelených v roce 2006.

Milan Znoj

Protestní koalice ANO, KSČM a SPD by znamenala radikální rozchod se stranickým systémem minulé doby. Taková koalice by ovšem hodně rozbouřila české politické vody a sjednotila pak opozici, ani pro příznivce ANO ale není přijatelná. Nemyslím si, že má Andrej Babiš něco takového v plánu. On vsází spíše na pomalou orbanizaci české politiky a k tomu se lépe hodí jiné scénáře.

Nicméně pravdou je, že Andrej Babiš může touto protestní koalicí ostatním stranám vyhrožovat, a tak je přimět, aby s ním jednaly o vládě. Zároveň tato hrozba bude moci posloužit stranám jako výmluva, proč s Andrejem Babišem jdou do vlády, když před volbami tvrdily opak. Budou říkat, že brání demokracii před většími hrozbami, než je Babiš. Návrat komunistů k moci a vstup Okamury do vlády jsou hrozby, které se dají dobře politicky prodat.

I kdyby se jednalo „jenom“ o menšinovou vládu ANO s podporou těchto stran, mnoho by to na situaci nezměnilo. Stejně by musely mít většinu ve sněmovně, což není moc pravděpodobné. Pokud se do sněmovny dostane Okamurova SPD i Bartošovi Piráti, tak se bude většina skládat docela obtížně. SPD a Piráti budou pro ty další jen obtížně přijatelní.

Středolevá koalice ANO, ČSSD a KDU je nejvíce pravděpodobná. Vítězství hnutí ANO a Andreje Babiše vyvolá zcela jistě vlnu kontroverzí. Dokonána bude proměna stranického systému, který vykrystalizoval v 90. letech a od voleb 2010 se hroutí. Tehdy se proti zavedeným stranám začaly prosazovat strany nového typu, kterým se říká populistické a nyní se vskutku láme náš politický chleba.

Proto lze čekat, že ANO bude spíše vsázet na kontinuitu a bude preferovat dosavadní vládní koalici. Strany, které půjdou s ANO do koalice, ovšem budou mít problém, jak vysvětlit voličům, že jdou do vlády, kde premiérem bude Andrej Babiš, ačkoli to dříve popíraly. Pokud budou trvat na svém, Andrej Babiš bude muset hledat náhradní spojence. Takoví se určitě najdou. Nakolik to budou překvapivé kombinace, bude záležet na nabídce, která se nedá odmítnout, a na vysvětlení, které bude alespoň trochu věrohodné. Klidně to může být třeba ANO, ODS a KDU, ale jsou i jiné varianty. Nejhorší je ANO, ODS a SPD, bylo by to něco na způsob FIDESZu po česku.

Koalice všech tzv. demokratických stran proti ANO a Babišovi by vskutku za jistých podmínek mohla matematicky vzato vzniknout, avšak politicky uváženo je to úpěnlivá fikce pražské kavárny. Přinejmenším ČSSD nemůže vstoupit do takové koalice, jelikož by to byla její smrt. V objetí české transformační pravice by se zesměšnila v očích svých voličů více, než když bude spolupracovat s ANO a Babišem. Bez ČSSD široká protibabišovská koalice ale vzniknout nemůže. Že by za ČSSD zaskočila KSČM, je vyloučené, a Okamuru zatím tradiční česká pravice nebere.

V pondělí jsme zveřejnili reakce Ladislava Cabady, Lubomíra Kopečka a Jiřího Pehe, v úterý pak glosy Petra Justa, Michala Kubáta a Pavla Šaradína.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232