Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chovanec: „Bojím se, jak dopadnou volby příští rok.“ Babiš podle něj spřádá tento plán

Chovanec: „Bojím se, jak dopadnou volby příští rok.“ Babiš podle něj spřádá tento plán

Jak známo, ČSSD utrpěla ve sněmovních volbách nebývalý debakl. Uběhly týdny, ale navenek se nic nezměnilo – strana dál opakuje mantru o analýzách a volebním sjezdu, který je ovšem měsíce vzdálený. Úřadující předseda strany Milan Chovanec teď v rozhovoru pro Právo na jednu stranu obhajuje pozdější, dubnový termín sjezdu, na stranu druhou ale přiznává, že čas sociální demokracii nehraje do karet. A obává se kroků šéfa vítězného hnutí ANO Andreje Babiše.

Chovanec letošní říjnové volby líčí jako svého druhu rozehřívací kolo. Babiš podle něj chce nadcházející rok proměnit v 'supervolební' a hodlá ze situace, kdy nedokáže sehnat podporu své menšinové vlády, vymanévrovat skrze předčasné volby. Pokud šéf hnutí ANO důvěru nezíská, bude podle Chovance moci dál vyprávět svůj příběh a „lidem říkat, že musí vyhrát víc“.

Příští rok se konají i řádné komunální volby a volby do třetiny Senátu. „Bojím se, jak dopadnou volby příští rok. A bojím se, že strategií hnutí ANO je, aby byly příští rok s komunálními a senátními volbami zároveň i volby parlamentní. To by byl obrovský problém pro všechny politické strany s výjimkou ANO,“ říká Chovanec v rozhovoru pro deník Právo.

Podle šéfa sociálních demokratů by takové volby byly pro stranu v současné kondici likvidační. „Bojím se, že bychom skončili pod pěti procenty,“ dodává s odkazem na nevyřešené předsednictví a vnitřní rozkol.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Zmíněným „obrovským problémem“ Chovanec v případě ČSSD míní i finanční situaci strany. Porážka ve sněmovních volbách pro ni znamená citelný propad příjmů. Konkrétně se jedná o 180 milionů korun. „Nějaká úsporná opatření budeme muset udělat, to je pravda. Propad příjmů je vysoký,“ přiznává. Finance jsou podle něj ale tématem pro nové vedení strany.

ČSSD čeká volební sjezd příští rok. Místo původně zvažovaného dubnového termínu se zřejmě bude konat v únoru a delegáti na něm podle Chovance musejí vybrat „dirigenta“, který stranu znovu propojí. „Nemohou znít veřejně čtyři názory,“ osvětluje Chovanec v možné narážce na triumvirát (Chovanec, Sobotka, Zaorálek), kterým se strana snažila na poslední chvíli zastavit klesající preference po vládní krizi. Postup z té doby teď sociální demokrat označuje za strategickou chybu.

Tak dlouho jsme se zaplevelovali úředničinou, až nám nezbyl čas na politickou práci.
Milan Chovanec

Chovanec si osobně zřejmě dokáže představit v čele strany hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka, kterého označil za zajímavé jméno, nebo odborového předáka Josefa Středulu. Ani jeden z nich ovšem dosud nedeklaroval ochotu o post se ucházet. „Nehledáme nového Fica, tím se bohužel stal Andrej Babiš, ten vyluxoval levicovou scénu,“ dodává úřadující předseda strany. Před sjezdem chce oslovit Masarykovu demokratickou akademii, která je s ČSSD spojená, nebo právě odbory.

Vládní angažmá v koalici s hnutím ANO jako cesta záchrany podle Chovance nepřichází v úvahu. „Buď Andrej Babiš nebude obviněn, nebo hnutí ANO nominuje jiného premiéra. Pak se můžeme bavit o podpoře vlády. Dynamiku drží hnutí ANO. Ale já si neumím představit, že bychom si do vlády sedli,“ uzavírá.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek