Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD nedokáže zastavit jihočeskou vzpouru. Z kandidátky jí tam utíkají další lidé

ČSSD nedokáže zastavit jihočeskou vzpouru. Z kandidátky jí tam utíkají další lidé

Kandidátní listinu jihočeské ČSSD pro říjnové parlamentní volby opouštějí další čtyři lidé. Poté, co vedení strany vyškrtlo z listiny Jiřího Zimolu, odstoupilo na jihu Čech už devět kandidátů. Dnes oznámili rezignaci na místo na kandidátce manželé Svobodovi, Pavel Ounický a Iva Ambrusová. Jde většinou o kandidáty z nižších míst na kandidátní listině. Novinářům to po zasedání krajského výkonného výboru jihočeské ČSSD oznámili zástupci regionálního vedení strany.

Kandidátka ČSSD v Jihočeském kraji se ztenčuje opakovaně. Už před několika dny odstoupil její dosavadní lídr Stanislav Mrvka a dále Jindřich Florián, Josef Eigner, Miloš Juha a také hejtmanka Ivana Stráská.

Jihočeští politici ČSSD utíkají kvůli tomu, že vedení strany vyřadilo z posledního 22. místa kandidátní listiny bývalého hejtmana Jiřího Zimolu. Vedení strany to odůvodnilo tím, že by sociální demokracii mohly uškodit kauzy spojené se Zimolovým jménem.

„Já jsem s tím (odstoupením) poměrně dlouho čekala, protože jsem věřila, že předsednictvo strany pochopí, jaký potenciál v jižních Čechách je. Snažila jsem se předsednictvu vysvětlit, že o jihočeské kandidátce by se mělo rozhodovat v jižních Čechách, že by to mělo projít stranickým referendem, a teprve potom by oni měli rozhodnout o tom, zda Jiří Zimola ano, či nikoli,“ prohlásila před časem hejtmanka Stráská.

„Už tomu nerozumím, spíš mi to připadá jako podkopávání ČSSD. Ti, co chtěli, mohli tento krok udělat hned, když věděli, že Jiří Zimola na kandidátce nebude. Musím říct, že to nechápu, protože pořád bojujeme za jeden dres,“ uvedl lídr jihočeské ČSSD pro parlamentní volby Ondřej Veselý.

Věří, že další lidé už kandidátní listinu sociálních demokratů neopustí. Podle něj v jihočeské ČSSD neprobíhá boj mezi přívrženci Jiřího Zimoly a jeho případnou opozicí, i když to tak může navenek vypadat. „Tyhle myšlenky mě vůbec nenapadají. Já se snažím z pozice lídra tu situaci ustálit, vyrovnat váhy mezi ústředím a jihočeskou organizací. Pokud chtějí někteří lidé ty sváry vyvolávat, tak mě to mrzí,“ uvedl Veselý.Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz