Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD pod taktovkou Chovance. Záliba ve zbraních a tažení proti uprchlíkům se nemusejí vyplatit

ČSSD pod taktovkou Chovance. Záliba ve zbraních a tažení proti uprchlíkům se nemusejí vyplatit

Novým šéfem ČSSD se stal dosavadní statutární místopředseda strany Milan Chovanec. Vedení přebírá poté, co se ho vzdal kvůli neutěšenému stavu preferencí před podzimními volbami Bohuslav Sobotka. Funkci volebního lídra přebírá ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Rozhodnutí, které dnes padlo, padlo po dlouhé úvaze. Jsem připravený udělat vše pro to, aby se ČSSD sjednotila,“ řekl dnes po jednání grémia Chovanec. Zároveň se ale množí hlasy, že to straně nepomůže a spíše ublíží. Mimo jiné kvůli názorům Chovance na zbraně a uprchlíky, které jsou podle kritiků vzdálené ideálům sociální demokracie a jsou silně populistické.

Milan Chovanec se nejsilnější levicové strany v Česku ujímá nikoli na základě volby, ale čistě kvůli tomu, že byl dosud prvním místopředsedou. U části straníků to zdvihá vlnu nevole a vyvolává obavy o další směřování strany.

Především v poslední době totiž ministr vnitra oživuje témata, která obyčejně v řadách sociální demokracie takovou váhu nemají. Chovanec opakovaně rezolutně hlásá, že do Česka nepustí uprchlíky, které líčí jako bezpečnostní hrozbu, a staví se do role bojovníka za právo na držení zbraní.

Zdaleka ne všem sociálním demokratům je ale důraz na tato témata po chuti. „Rozhodně s ním nesdílím jeho pohled na uprchlické kvóty a postoj ke zbraním. Přijde mi to jako nebezpečné nahrávání populistickým hlasům. Některé potenciální voliče, ale i členy tím rozhodně odrazuje jít k volbám. Chovancovo strhávání pozornosti na konfrontaci vůči Evropské Unii je ten nejzásadnější problém,“ říká pro INFO.CZ členka ČSSD Magdalena Pospíchalová.

Chovanec dnes patří v sociální demokracii k nejvýraznějším zastáncům národněsocialistického proudu. A to by se mohlo promítnout do celého směřování strany. „Patrně by měl tendenci své představy výrazněji prosazovat než v dobách, kdy měl stranu pevně pod kontrolou Bohuslav Sobotka, který se snažil vyvažovat mezi evropským a národoveckým pohledem,“ popisuje pro INFO.CZ politolog Lukáš Jelínek.

Chovancova sázka na bezpečnostní tématiku podle něj může být do velké míry reakcí na to, co chtějí voliči slyšet. Důraz na bezpečnostní témata se může straně krátkodobě ve sbírání hlasů vyplatit. Otázkou ale je, jaký bude mít dlouhodobý dopad. Může se zdiskreditovat u voličů, kteří od strany očekávají především důraz na sociální otázky. A zároveň může mít za důsledek legitimizaci hlasů dalších stran, pro které je migrace ústředním a často jediným tématem, které chtějí řešit radikálními metodami.

Podle Jelínka by premiér Sobotka mohl Chovance v těchto oblastech mírnit i dál. „Také hodně závisí na tom, jestli se třeba sociální demokracie nedohodne na tom, že klíčové postoje před volbami bude formulovat především volební lídr, který bude mít zodpovědnost za volební výsledek největší. I když dokážeme najít průniky mezi Chovancem a Zaorálkem, tak si asi nikdo neumí představit, že by Zaorálek rétoriku vyhrocoval tolik, jak to dělá Chovanec,“ dodává Jelínek.

Chovancovým hlavním úkolem bude organizačně srovnat sociální demokracii. A to nebude vůbec jednoduché. Vztah centra vůči regionům totiž vázne. Nejvýrazněji se to projevilo v posledních týdnech v případě jižních Čech. Tamní sociální demokraté se vzbouřili proti rozhodnutí předsednictva vyškrtnout z kandidátky bývalého hejtmana Jiřího Zimolu. Na protest pak listinu opustilo několik členů kandidátky, včetně jejího lídra Stanislava Mrvky.

Podle některých straníků by změna nemusela být tak výrazná. „Domnívám se, že nyní by se měnit nic nemělo, pan Chovanec je zvolený statutární místopředseda a povede stranu z administrativního hlediska. Myslím si, že fakticky se ve straně nic nezmění. Alespoň ne do voleb. V sobotu bude programová konference. Strana především musí jít do voleb se sociálně-demokratickým programem,“ říká pro INFO.CZ Anna Dumont, která kandiduje v podzimních volbách na pražské kandidátce.

Otázkou je, jaké budou Chovancovy další ambice. Role volebního lídra Lubomíra Zaorálka za současných preferencí strany, které podle průzkum TNS Kantar klesly až k deseti procentům, není ničím záviděníhodným. „Myslím, že je vlastně pro Chovance skutečně výhodné mít pod kontrolou politickou stranu,“ komentuje současné rozložení funkcí Jelínek.

Jenže zodpovědnost za výsledek soc. dem. v podzimních volbách padne i na ministra vnitra. „Chovanec posílí svou osobní zodpovědnost za volební výsledek v podzimních volbách. Záleží na výsledku. Pokud bude slabý, měl by pan Chovanec vést stranu k mimořádnému sjezdu a již nekandidovat,“ říká pro INFO.CZ bývalý premiér Jiří Paroubek. V případě takového scénáře by se mohla v čele strany objevit úplně nová tvář, která nebude spojovaná se špatným výsledkem. Chovanec už krátce po Sobotkově oznámeném odchodu o mimořádném volebním sjezdu skutečně mluvil.

Další dny také ukážou, jak se promítne Chovancovo vedení do vztahů sociální demokracie s hnutím ANO. Vztahy mezi ministrem vnitra a Andrejem Babišem jsou dlouhodobě vyhrocené. „To si moc nedovedu představit. Ale pokud by to takto bylo, tak si myslím, že to není moc dobrá zpráva pro sociální demokracii, že by Milan Chovanec byl jejím kandidátem na premiéra,“ komentoval už dříve představu Chovance na vedoucím postu ČSSD šéf think tanku Institut pro politiku a společnost, který má blízko k hnutí ANO, Jan Macháček v rozhovoru pro INFO.CZ.

Navíc málokoho nechal na pochybách Andrej Babiš, který rychle přispěchal s důraznou kritikou. Sobotku označil za zbabělce, který spolu se Zaorálkem a Chovancem prý ČSSD ovládá, aniž by připustili jiný názor. Později se na ČT24 kriticky vyjádřil i na adresu Lubomíra Zaorálka, který by byl z logiky věci po volbách kandidátem ČSSD na premiéra ještě před Milanem Chovancem. S ním má Babiš vztahy dlouhodobě velmi napjaté.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek