Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD v tichosti vzdala boj za zdanění církevních restitucí. Zaorálek úkoloval i právníky MZV

ČSSD v tichosti vzdala boj za zdanění církevních restitucí. Zaorálek úkoloval i právníky MZV

Sociální demokracie se rozloučila s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou a s Lubomírem Zaorálkem v čele – coby volebním lídrem – představila program, který ji má zachránit před debaklem v podzimních volbách. Jak si hned na programové konferenci strany všimli novináři, z dokumentu vypadl nápad na zdanění miliard, které církve dostávají jako náhradu v rámci restitucí. Zaorálek přiznal, že tento dlouhodobý záměr části ČSSD je z právního hlediska nereálný.

Sociální demokraté nadobro přišli o jedno z témat, se kterým kdysi koketovali. Zdanění finančních náhrad v rámci restitucí, o kterých rozhodla minulá vláda, se ukázalo být nereálné. „Celá ta operace byla provedena takovým způsobem, že když to jako laik zjednoduším, tak je právně těžko průstřelná,“ přiznal Zaorálek.

Místopředseda strany, který je rovněž šéfem české diplomacie, přitom neváhal kvůli ryze stranickému tématu zaúkolovat i právníky svého ministerstva „To je spojeno s těmi analýzami, které jsme si nechali vypracovat. Já sám jsem využil třeba i právního oddělení, které mám dnes k dispozici na MZV a o kterém si myslím, že je docela kvalitní,“ přiznal Zaorálek.

„Problém je v tom, že ty analýzy vyzněly ve smyslu, že nemáme šanci. Pokud to zpochybníme, tak vlastně prohrajeme a dokonce i řekněme s dalšími náklady,“ dodal ministr. Vyloučil, že by důvodem bylo to, že ČSSD je v koalici spolu s lidovci.

Sociální demokraté, kteří se po odeznění vládní krize potýkají s dramatickým propadem preferencí, se na programové konferenci snažili o restart. Do podzimních voleb jdou s příslibem vyšších průměrných platů a nižších daní pro většinu zaměstnanců. Zaorálek v této souvislosti odmítl, že by strana hodlala tlačit na živnostníky. Reagoval tak na kritizovaný výrok šéfa Senátu Štěcha, který v týdnu mluvil o zvýšení odvodů pro podnikatele.

ČSSD slibuje progresivní zdanění, lepší zdravotnictví a důraz na bezpečnost. Zaorálek si proto vypůjčil i policejní heslo „Pomáhat a chránit“, které podle něj shrnuje úsilí sociální demokracie.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek