Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČT chce do Superdebaty stále dostat i Babiše a Zaorálka, další lídři by se termínu přizpůsobili

ČT chce do Superdebaty stále dostat i Babiše a Zaorálka, další lídři by se termínu přizpůsobili

Česká televize chce mít v předvolební Superdebatě zastoupeny všechny lídry relevantních politických stran. Jak přesně toho dosáhne ale její generální ředitel Petr Dvořák ani na dnešním jednání rady ČT neupřesnil. Čas do voleb přitom rychle ubývá a jako jediné možné řešení se jeví přesun termínu debaty. Česká televize je pod tlakem poté, co Andrej Babiš oznámil, že se dohodl s Novou, která nasadila svůj předvolební duel přesně proti Superdebatě. Na Babišovu výzvu následně kývnul lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, který rovněž zamíří místo ČT na komerční stanici. Jak zjistilo INFO.CZ, předsedové dalších stran jsou ochotní přijít do Superdebaty i v novém termínu.

Debat je před sněmovními volbami nebývale mnoho a z lídrů, bez kterých se neobejdou, je málem nedostatkové zboží. Česká televize i přes ostrý výpad konkurenční Novy, která jí vyfoukla oba hlavní protagonisty, stále vyvíjí snahu dostat do studia naráz všechny hlavní politické hráče. Ani na středečním jednání Rady ČT – necelé tři týdny před volbami – ale nepadlo rozhodnutí, jak toho docílit. Jako logické řešení se jeví přesunutí termínu.

„Zájmem ČT je, aby závěrečná debata byla co možná nejvíce reprezentativní a přinesla divákům dostatek informací pro správné rozhodnutí ve volbách,“ uvedl na jednání Rady generální ředitel Petr Dvořák. Vedení televize nyní čeká na výstupy ze sociologických šetření. Teprve na jejich základě pozve lídry relevantních stran. Jasno by mělo být na začátku příštího týdne, ovšem je možné považovat za jistotu, že hnutí ANO i ČSSD budou mezi zastoupenými.

„Velmi často se setkávám s tím, že se na mě na sociálních sítích i v rámci jiných veřejných jednání obrací koncesionáři s požadavkem, aby Superdebata pokud možno proběhla tak, aby se jí zúčastnili hlavní lídři, aby se nemohlo stát, že se jí kdokoliv z nějakých důvodů vyhne,“ uvedl na jednání radní Zdeněk Šarapatka.

Lídři politických stran se přitom podle informací INFO.CZ shodují, že by se změně termínu Superdebaty na ČT případně přizpůsobili. Před jednáním Rady reagovali na dotaz INFO.CZ s tím, že se jedná o hypotetickou otázku. Možnou změnu jim ještě nikdo z České televize neavizoval, vyšli by jí ale vstříc. „Odpověď je jednoduchá: samozřejmě,“ zněla odpověď lidovců. „Zúčastnil bych se,“ napsal i předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Bude-li pozván, zúčastní se i Petr Mach ze Svobodných. Předseda ODS dosud počítá s původně avizovaným termínem.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ani volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek na dotaz INFO.CZ neodpověděli. Právě oni dva jsou přitom důvodem teoretického přesunu debaty. Jako první prozradil kolidující termín diskuse v televizi Nova šéf hnutí ANO prostřednictvím svého twitterového účtu. V něm také vyzval jako svého soupeře lídra ČSSD. Ten později také na Twitteru svou účast potvrdil.

Česká televize tak byla postavena do situace, kdy hrozí, že se její Superdebata den před volbami rozpadne. Pro Andreje Babiše představuje „útěk“ na Novu šikovné řešení situace. V podobných diskusích se neprojevuje jako příliš zdatný rétor, na ČT by tak pro něj byl souboj těžší. Vzhledem k tomu, že ANO s ČSSD poslední roky společně vládlo, vyhne se i argumentům opozice.

Superdebatu má přinést ČT24 a ČT1 19. října večer v hlavním vysílacím časem v přímém přenosu z Kongresového centra v Praze. Moderovat ji bude tradičně Václav Moravec. Debatovat by mělo deset předsedů nebo lídrů politických stran, které disponují nejvyšším předvolebním potenciálem.

Debata těsně před volbami přitom může mít značný dopad na rozhodování voličů. Sociologové upozorňují, že velká část lidí se rozhoduje na poslední chvíli. V letošních volbách figuruje velká skupina nerozhodnutých voličů a lidí, kteří zvažují, zda vůbec k volbám jít. Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění ze září ukazuje, že celých 30 procent občanů se nechce říjnových voleb zúčastnit a 9 procent zůstává nerozhodnuto.

Agentura se pak obrátila na všechny dotazované – vyjma těch, kteří uvedli, že k volbám rozhodně nepůjdou – s otázkou na stranické preference. Téměř 19 procent lidí uvedlo, že neví, kterou stranu bude volit. Zhruba 25 procent odpovědělo, že nepůjde volit, jelikož si mezi stranami nevybralo.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1