Debakl ČSSD. Chovanec očekává odchod do opozice

ČTK, Info.cz, ziz

Průběžné výsledky sněmovních voleb neukazují na to, že by v nich ČSSD uspěla. Novinářům to řekl místopředseda strany Jan Hamáček, podle něhož už se nedá očekávat zásadní změna výsledků. ČSSD podle svého úřadujícího předsedy Milana Chovance nebude vyjednávat o vládě. Po sečtení čtvrtiny okrsků vedlo hnutí ANO s 31,8 procenta hlasů, sociální demokraté měli 7,9 procenta.

ČSSD zatím nepovede vyjednávání o vládě, se ziskem okolo osmi procent by to bylo podle ministra vnitra a úřadujícího šéfa sociální demokracie Milana Chovance úsměvné. Chovanec to řekl novinářům při příchodu do pražského Lidového domu, kde se od 16:00 schází grémium strany. Chovanec počítá s tím, že strana se zkonsoliduje v opozici a v řádu měsíců uspořádá mimořádný sjezd, který zvolí nové vedení.

Takhle může vypadat příští vláda. Čtyři základní povolební scénáře, jak je INFO.CZ popsalo před volbami

"Bude to kolem 20 mandátů, nebo mírně pod, takže žádná velká síla," uvedl Chovanec. V takovém okamžiku podle něj není "nemravné" odejít do opozice. "S tím nemáme problém. Být za každou cenu ve vládě je zbytečné, počkáme, kdo bude vyjednávat. My zatím vyjednávání nepovedeme, s osmi procenty by to bylo úsměvné," řekl.

Jan Hamáček dříve řekl, že rozhodnutí voličů musí ČSSD respektovat a bude si muset udělat analýzu toho, proč ve volbách neuspěla. Za jednu z příčin volebního oslabení označil kauzu těžby lithia v Krušných horách, kterou považuje za neférový útok koaličních partnerů na ČSSD.

Drtivé vítězství Babiše, sešup levice a pád TOP 09. Průběžné výsledky komentuje Vratislav Dostál

O účasti ČSSD ve vládě nechtěl Hamáček spekulovat, podle něj bude o složení kabinetu rozhodovat někdo jiný. Hamáček předpokládá, že prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády hnutí ANO, které podle místopředsedy ČSSD jasně míří k volebnímu vítězství. Situace ve Sněmovně ale nebude jednoduchá a Hamáček nevylučuje ani povolební pat v dolní komoře Parlamentu.

SDÍLET
sinfin.digital