Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Demonstrace síly? Poslanci nezvolili Fialu místopředsedou sněmovny, Okamura i Filip uspěli

Demonstrace síly? Poslanci nezvolili Fialu místopředsedou sněmovny, Okamura i Filip uspěli

Poslanci dnes zvolili v prvním kole tajné volby podle informací ČTK místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti), Tomia Okamuru (SPD), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Jana Hamáčka (ČSSD). Předseda ODS Petr Fiala neuspěl, dostatek hlasů nezískal ani ve druhém kole.

Fiala (53) obdržel ve druhém kole volby 85 ze 191 odevzdaných hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). V prvním kole dostal Fiala hlas od 83 ze 195 poslanců, kteří se volby zúčastnili.

Už v prvním kole poslanci zvolili do místopředsednických funkcí Vojtěcha Pikala (Piráti), Tomia Okamuru (SPD), Vojtěcha Filipa (KSČM), Jana Hamáčka (ČSSD).

Do druhé volby budou moci kluby překládat návrhy nových kandidátů. Lhůta pro jejich podávání bude podle Kolovratníka vyhlášena až na základě dohody frakcí.

V minulém volebním období měla Sněmovna čtyři místopředsedy. Poslední volné křeslo poslanci obsadili až ve třetí volbě. Na ustavující schůzi tehdy neuspěli Okamura jako nominant Úsvitu a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, na druhé schůzi Okamura a nynější předseda STAN Petr Gazdík. Gazdíka poslanci zvolili na čtvrté schůzi potom, co se Okamura nominace vzdal.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek