Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Do vysokých stromů bije blesk.“ Prezident Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem

„Do vysokých stromů bije blesk.“ Prezident Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem

Prezident Miloš Zeman dnes po poledni jmenoval šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Je to první krok k ustavení nového kabinetu, která nahradí vládu dosavadního premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Babiš už dříve oznámil, že vytvoří menšinový jednobarevný kabinet ANO doplněný o nestraníky. Zda získá potřebnou důvěru, zatím známo není. 

 „Do vysokých stromů bije blesk, tak byste si měl obstarat uzemnění,“ doporučil Zeman Babišovi. Podle prezidenta se dá očekávat, že velká část médií nyní zvýší „svou nenávistnou kampaň, kterou vede proti všem, kdo jsou v této zemi úspěšní“. Babišovi doporučil, aby se tím nenechal otrávit. „S domovnicemi se nediskutuje,“ míní Zeman.

Andrej Babiš v krátkém proslovu po jmenování premiérem uvedl, že Česko si zaslouží vrátit se na špičku Evropy. „Udělám maximum pro to, aby se naši lidi měli lépe. To slibuji,“ řekl nově jmenovaný premiér. Prezidentu Zemanovi poděkoval, že vládu oproti původním plánům jmenuje už 13. prosince – tedy ještě před summitem EU, kde Babiš dle svých slov bude hájit zájmy Česka v důležitých tématech, jako jsou migrace a brexit.

Prezident Zeman zopakoval, že se nyní sejde s kandidáty na ministry, aby je poznal. Vynechá ale staronové tváře, aby zkrátil čas a stihlo se jmenování vlády už příští středu. V Babišově vládě by mělo pokračovat pět ministrů z dosavadního kabinetu. Ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok zůstanou na svých pozicích, ministr obrany Martin Stropnický se přesune do čela diplomacie a jeho pozici převezme dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Po jmenování vlády začne třicetidenní lhůta, ve které musí kabinet požádat Sněmovnu o důvěru. Zda jí Babišův kabinet získá, není jasné. Zatím pouze KSČM uvedla, že si za jistých podmínek umí představit toleranci menšinového kabinetu ANO, ostatní strany to odmítají.

Babiš uvedl, že původně chtěl požádat sněmovnu o důvěru ještě před Vánoci. Kvůli rozporům, které provázely ustavování sněmovny i jednání o vládě, si to ale rozmyslel. Nechce prý hádkami kazit lidem svátky. Babiš tak zřejmě využije celou lhůtu před žádostí o důvěru. Dnes uvedl, že v druhé polovině prosince představí ostatním stranám programové prohlášení a kandidáty na ministry. Druhé kolo jednání má v plánu začátkem ledna. Až poté požádá Sněmovnu o důvěru. Hlasování tak zřejmě připadne na dobu těsně před prvním kolem prezidentských voleb, ve kterých Zeman usiluje o znovuzvolení. Prezident už dříve avizoval, že navštíví schůzi sněmovny, na které se bude jednat o důvěře vládě.

Jako jeden z prvních okomentoval jmenování Babiše premiérem expremiér a kandidát na prezidenta Mirek Topolánek, který zkritizoval postup, jakým se rodí nová vláda.

1080p 720p 360p
Mirek Topolánek a jeho komentář ke jmenování Andreje Babiše premiérem

„Dnes ve 13 hodin prezident jmenoval Andreje Babiše premiérem, 13. prosince chce jmenovat celou vládu. Je to poněkud obrácený postup. Normálně se napřed vyjednává o většinové vládě, po úspěšném jednání je jmenován premiér a nakonec ministři. Tentokrát nám byli napřed představeni ministři, pak byl jmenován předseda vlády a na jednání o většinové vládě možná vůbec nedojde. Pokud to skutečně dopadne tak, že nám bude vládnout menšinová vláda s podporou komunistů a Okamurovců, nebude to pro demokracii dobré. Přitom variant většinové demokratické vlády se nabízí celá řada a takový kabinet by byl pro lidi určitě mnohem lepší,“ uvedl Topolánek.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1