„Do vysokých stromů bije blesk.“ Prezident Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem | info.cz

Články odjinud

„Do vysokých stromů bije blesk.“ Prezident Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem

Prezident Miloš Zeman dnes po poledni jmenoval šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Je to první krok k ustavení nového kabinetu, která nahradí vládu dosavadního premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Babiš už dříve oznámil, že vytvoří menšinový jednobarevný kabinet ANO doplněný o nestraníky. Zda získá potřebnou důvěru, zatím známo není. 

 „Do vysokých stromů bije blesk, tak byste si měl obstarat uzemnění,“ doporučil Zeman Babišovi. Podle prezidenta se dá očekávat, že velká část médií nyní zvýší „svou nenávistnou kampaň, kterou vede proti všem, kdo jsou v této zemi úspěšní“. Babišovi doporučil, aby se tím nenechal otrávit. „S domovnicemi se nediskutuje,“ míní Zeman.

Andrej Babiš v krátkém proslovu po jmenování premiérem uvedl, že Česko si zaslouží vrátit se na špičku Evropy. „Udělám maximum pro to, aby se naši lidi měli lépe. To slibuji,“ řekl nově jmenovaný premiér. Prezidentu Zemanovi poděkoval, že vládu oproti původním plánům jmenuje už 13. prosince – tedy ještě před summitem EU, kde Babiš dle svých slov bude hájit zájmy Česka v důležitých tématech, jako jsou migrace a brexit.

Prezident Zeman zopakoval, že se nyní sejde s kandidáty na ministry, aby je poznal. Vynechá ale staronové tváře, aby zkrátil čas a stihlo se jmenování vlády už příští středu. V Babišově vládě by mělo pokračovat pět ministrů z dosavadního kabinetu. Ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok zůstanou na svých pozicích, ministr obrany Martin Stropnický se přesune do čela diplomacie a jeho pozici převezme dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Po jmenování vlády začne třicetidenní lhůta, ve které musí kabinet požádat Sněmovnu o důvěru. Zda jí Babišův kabinet získá, není jasné. Zatím pouze KSČM uvedla, že si za jistých podmínek umí představit toleranci menšinového kabinetu ANO, ostatní strany to odmítají.

Babiš uvedl, že původně chtěl požádat sněmovnu o důvěru ještě před Vánoci. Kvůli rozporům, které provázely ustavování sněmovny i jednání o vládě, si to ale rozmyslel. Nechce prý hádkami kazit lidem svátky. Babiš tak zřejmě využije celou lhůtu před žádostí o důvěru. Dnes uvedl, že v druhé polovině prosince představí ostatním stranám programové prohlášení a kandidáty na ministry. Druhé kolo jednání má v plánu začátkem ledna. Až poté požádá Sněmovnu o důvěru. Hlasování tak zřejmě připadne na dobu těsně před prvním kolem prezidentských voleb, ve kterých Zeman usiluje o znovuzvolení. Prezident už dříve avizoval, že navštíví schůzi sněmovny, na které se bude jednat o důvěře vládě.

Jako jeden z prvních okomentoval jmenování Babiše premiérem expremiér a kandidát na prezidenta Mirek Topolánek, který zkritizoval postup, jakým se rodí nová vláda.

Mirek Topolánek a jeho komentář ke jmenování Andreje Babiše premiérem autor: Mirek Topolánek

„Dnes ve 13 hodin prezident jmenoval Andreje Babiše premiérem, 13. prosince chce jmenovat celou vládu. Je to poněkud obrácený postup. Normálně se napřed vyjednává o většinové vládě, po úspěšném jednání je jmenován premiér a nakonec ministři. Tentokrát nám byli napřed představeni ministři, pak byl jmenován předseda vlády a na jednání o většinové vládě možná vůbec nedojde. Pokud to skutečně dopadne tak, že nám bude vládnout menšinová vláda s podporou komunistů a Okamurovců, nebude to pro demokracii dobré. Přitom variant většinové demokratické vlády se nabízí celá řada a takový kabinet by byl pro lidi určitě mnohem lepší,“ uvedl Topolánek.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud