Drama ve štábu SPD: „Zásah policie nechápu. Nechat se zneužít politickou stranou je příliš,“ říká advokát

Adam Kotrbatý, Eliška Kubátová

21. 10. 2017 • 20:08

Ve štábu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury dnes bylo ještě před uzavřením volebních místností dusno. Hnutí odmítlo vpustit do budovy hotelu Čechie, který si SPD pronajalo, novináře INFO.CZ, České televize ale i serveru Seznam Zprávy. Následně na místo zavolalo policii, která novináři naší redakce Adamovi Kotrbatému v podstatě nařídila prostor opustit. Hnutí na něj podalo trestní oznámení. Podle právníka, kterého INFO.CZ následně oslovilo, je takové chování policie nepřípustné. Ta se však kritice brání a konstatuje, že novináři prostor opustili dobrovolně.

„Postoj policie vůbec nechápu, protože existuje právo na svobodu informací a pokud vím, šlo o veřejné prostory a jestli se policie nechá zneužít nějakou politickou stranou k tomu, aby napadla novináře, to je příliš. Takže podle mého na to policie právo neměla. A to, že někdo zavolal policii a vyslovil své přání, ještě neznamená, že to tak bude. Já můžu zavolat policii, aby od mého domu odvedla člověka, který mi tu hází letáky. Ale policie to nemá právo udělat, protože jde o veřejně přístupné prostory,“ vysvětlil pro INFO.CZ advokát Jaroslav Ortman.  

Hnutí SPD zrušilo redaktorovi INFO.CZ v noci na dnešek doslova na poslední chvíli akreditaci s tím, že nemá zájem spolupracovat s novináři, kteří hnutí – dle jeho interpretace – účelově špiní, dehonestují a manipulují s fakty. Tím odůvodnilo i zákaz vstupu do volebního štábu.

3734408:article:true:true:true

Na žádost redaktora INFO.CZ se dostavil ke vstupu tajemník Jaroslav Staník, který novináři pohrozil vyvedením a zavoláním policie. Strážce pořádku Staník nakonec skutečně zavolal. Přijeli krátce před uzavřením volebních místností. Vyslechli si verze obou stran a reportérovi nařídili opustit prostory recepce. Souhlasili s řešením, že zůstane na zahrádce hotelu.

3734017:article:true:true:true

„My jsme přijeli a všem aktérům jsme vysvětlili, čeho by se mohli dopustit, pokud by ve svém jednání, které nám bylo oznámeno, pokračovali. A že se na základě tohoto vysvětlení dotyčný sebral a odešel pryč z toho hotelu, to už není věc policie. To je jeho svobodné rozhodnutí,“ popsal „policejní verzi“ pro INFO.CZ mluvčí pražského krajského ředitelství Tomáš Hulan, který zároveň tvrdí, že nikoho k opuštění objektu ani nevyzývali.

„Podle mně dostupných informací jde o hotel, který má někdo pronajatý na svou soukromou akci, a pokud si někdo pronajme prostor, tak má právo rozhodnout si, koho na té akci chce či nikoliv. A je jedno, jestli jde o volební štáb, nebo oslavu narozenin,“ vysvětlil také důvod zásahu policie Hulan.

K incidentu se vyjádřil také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „My žádné policisty na novináře nevoláme. Myslím, že by se novináři měli politiků ptát. Mám zprávy pouze z médií. Policie ČR zatím ministrovi nehlásí zásahy, tak uvidíme, jak to do budoucna bude,“ řekl odpoledne novinářům. „Teď to nebudu komentovat. Odpovědi k celému incidentu dostanete v příštích dnech v tiskové zprávě,“ odmítl se k bezprecedentnímu postupu vyjádřit místopředseda hnutí Radim Fiala.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

SDÍLET