Drtivé vítězství Babiše, sešup levice a pád TOP 09. Průběžné výsledky komentuje Vratislav Dostál

Vratislav Dostál

21. 10. 2017 • 18:00

Po sečtení poloviny okrsků je možné učinit první předběžné závěry. Prakticky už teď je jisté, že volby drtivě vyhraje hnutí ANO. I pokud půjdou jeho procenta mírně dolů, obdrží v letošních volbách okolo třiceti procent hlasů. Bude to znamenat přibližně osmdesát poslanců a suverénně největší klub v dolní komoře. Do sněmovny naopak zřejmě nepronikne TOP 09 a levice bude nejslabší od voleb v roce 1992.

Před čtyřmi lety hnutí ANO skončilo druhé se ziskem necelých devatenácti procent hlasů, letos si výrazně polepší. V příští sněmovně tak bude Babišova formace dominantním subjektem a je prakticky vyloučeno, že by bez ní mohla po volbách vzniknout vláda. Na druhém místě dost možná skončí další protestní a populistická formace: SPD Tomia Okamury obdrží okolo 11,5 procenta. Základní vzkaz volebního klání letošního roku je tak jasný: voliči odmítli polistopadovou politickou reprezentaci a masově upřednostnili strany, které svou expanzi založily na mnohdy populistické kritice stávajících poměrů. ANO, SPD a KSČM budou mít nejspíš v nové sněmovně ústavní většinu.

Okolo deseti procent hlasů získá ODS a Piráti. Strana Ivana Bartoša tak bude vedle ANO a SPD třetím vítězem voleb. Pokud jde o ODS, Fiala dokázal tradiční českou pravicovou formaci sice stabilizovat, avšak na nějakou ofenzivnější politiku nemá. Je tudíž otázka, zda a jak dlouho se mu podaří uvnitř ODS svou pozici uhájit. Ještě tragičtější vyhlídky má v tuto chvíli TOP 09, po sedmiletém učinkování míří podle všeho mimo dolní komoru. Tedy pokud nějak masivněji neuspěje v Praze. Přestože bylo už před volbami krajně nejisté, jak Kalouskova strana dopadne, je to pravděpodobně největší překvapení voleb.

Pokud se bude v příštích dnech mluvit o dalších poražených, je to beze sporu levice jako celek, i obě formace, tedy ČSSD a KSČM zvlášť. V součtu obdrží něco málo přes patnáct procent, což je zdaleka nejmíň od vzniku samostatné republiky. Je skoro jisté, že to bude znamenat konec kompletního vedení ČSSD a odchod do opozice. Obzvlášť pro ČSSD to je drtivá porážka, vždyť ještě před několika lety byla zvyklá na zisky okolo třiceti procent hlasů.

Avšak také komunisté mají o čem přemýšlet: přestože nejspíš doplatili na úprk protestních voličů k Okamurovi a Babišovi, je zřejmé, že je letošními volbami jejich pozice v české politice povážlivě zpochybněna. Zbývají lidovci a STAN: ani jedna ze středových formací nepřekvapila, obě se pohybují okolo pěti procentní hranice nutné pro zisk mandátů. Na definitivní výsledek budou ale netrpělivě čekat nejen oni: hlavně výsledek lidovců může zásadně ovlivnit vznik budoucí vlády.

Ať už ale dopadnou jakkoli, je skoro jisté, že republika míří ke vzniku středopravé koalice. Její dominantní silou bude hnutí ANO, vládnout by Babiš mohl v nějaké kombinaci s lidovci, ODS, případně Piráty.

SDÍLET