Důchodci by mohli od Babiše dostat novoroční dárek, šéf ANO chce plošně zvýšit penze

Vláda koncem listopadu, zvýšení důchodů od ledna – to je plán, který má nyní v hlavě Andrej Babiš. Předseda vítězného hnutí ANO už minulý týden oznámil, že chce sestavit menšinovou vládu s odborníky. Jako první věc chce prý schválit plošné navýšení penzí. Obává se ale, že do začátku nového roku se to nestihne.

Valorizaci důchodů schválila už dosluhující vláda a senioři by si měli od nového roku polepšit o 475 v průměru. To znamená, že penzisté s nižším než průměrným důchodem dostanou přidáno méně. Babišovým cílem je přidat všem důchodcům 448 korun. „Pokud by to mělo být od ledna, tak bychom to museli stihnout do Vánoc. To ale nevím, jestli to bude možné, když by změnu musel projednat rozpočtový výbor, který není možné ustavit dřív, než bude mít Sněmovna vedení,“ vysvětlil deníku Právo lídr hnutí ANO.

Migranti jsou velká hrozba. Nebezpečí ale není islám, jde o výchovu, říká egyptský bohemista

Právě co nejrychlejší sestavení vlády je nyní Babišovým cílem. Proto prý po odmítnutí od většiny stran opustil myšlenku na koalici a jeho snahou je nyní sestavit menšinovou jednobarevnou vládu ANO, kde část rezortů obsadí odborníci. Z toho důvodu má dle Babiše vláda šanci na to získat při hlasování důvěru.

Kdo povede jaké ministerstvo, není zatím jasné. Babiš ale uvedl, že dosavadní ministři ANO už projevili zájem pokračovat ve svých rezortech. Jedinou výjimkou tak bude zřejmě Martin Stropnický, se kterým prý Babiš počítá na jinou pozici. Účast ve vládě prý už přislíbili i dva nestraničtí experti. Lídr ANO ale zatím odmítl představit, o koho jde a do čela jakého ministerstva by se měli postavit. Jednobarevná vláda má ale dle něj mnohem větší výhodu před koaliční vládou.

Oslava republiky jako zájezd estébáků? Život a doba Miloše Zemana. Komentář Zdeňka Šarapatky

„Snad nejlépe od revoluce fungovala menšinová Zemanova vláda. I já chci mít vládu jako tým. Pokud mě prezident pověří jejím sestavením, tak bych veřejnost se složením kabinetu rád seznámil do 20. listopadu, i když pro některé kandidáty ve významných pozicích to je riziko, protože se může stát, že vláda nemusí získat důvěru,“ řekl Babiš. Menšinová vláda současného prezidenta byla u moci mezi lety 1998 až 2002 a opoziční smlouvu s ODS, která její fungování umožnila, označuje řada expertů za kontroverzní, protože prý umožnila řadu sporných obchodů.

Babiš trvá na tom, aby se předsedou Sněmovny stal dosavadní místopředseda Radek Vondráček z hnutí ANO. Toho už podpořili například Piráti i SPD. Ustavující schůze nové Sněmovny by se měla konat v nejzazším možném termínu 20. listopadu. Teprve po ní může podat demisi Sobotkova vláda, která má tedy před sebou ještě nejméně tři týdny vládnutí.

SDÍLET
sinfin.digital