Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Duka je přesvědčený, že ho s Okamurou spojuje řada společných témat. Církevní restituce nezmínil

Duka je přesvědčený, že ho s Okamurou spojuje řada společných témat. Církevní restituce nezmínil

Kardinál Dominik Duka odeslal blahopřání předsedům stran, které uspěly ve volbách. Ačkoli oslovil všechna uskupení, s dopisem od Duky se na sociálních sítích pochlubil pouze předseda SPD Tomio Okamura. Kardinál mu napsal, že je spojuje řada společných témat.

Pražský arcibiskup Dominik Duka poslal blahopřejné dopisy předsedům všech stran, jejíž členové zasednou v nové Sněmovně. Každému předsedovi pak adresoval personalizovaný vzkaz. Tomiu Okamurovi napsal, že „je přesvědčen, že je spojuje péče o bezpečí lidí v České republice i řada jiných témat“.

Předseda SPD si dle svého příspěvku na facebooku Dukova blahopřání cení. „Děkujeme za vaše otevřené postoje a v nás máte ve výše uvedených tématech svůj další, stále silnější hlas a pevnou oporu,“ odepsal Okamura. Na sociálních sítích se vzápětí začalo šířit rozčarování nad tím, jaká témata mohou vlastně oba muži sdílet.

Silnější hlas a oporu asi Okamura církvi nenabídne v řešení restitucí. Dlouhodobě podporuje jejich zdanění. „Tento návrh prosazujeme již z minulého volebního období,“ uvedl předseda SPD po volbách. Vzhledem ke složení nové Sněmovny, v jejímž čele je hnutí ANO, je možné, že o zdanění náhrad za nevydaný církevní majetek se bude opět jednat a hlasování by díky novému poměru sil mohlo tentokrát projít. Duka přitom už loni uvedl, že pokud by se tak stalo, obrátí se církev na Ústavní soud.

Okamuru a Duku ale určitě spojuje podpora tradičních rodin a odmítání zavedení adopcí dětí homosexuály. Lehkou podobnost mohou také cítit v postoji k uprchlíkům. Okamurova SPD dlouhodobě migraci i povinné kvóty odmítá, což byl i jeden z ústředních bodů předvolební kampaně. Dukovi zase někteří vyčítají příliš ostražitý přístup k uprchlíkům v kontrastu s papežem Františkem, který dlouhodobě prosazuje solidaritu s lidmi na útěku a loni na Velikonoce při tradičním rituálu dokonce umyl skupině uprchlíků nohy.

Jaká konkrétní témata kromě „péče o bezpečí lidí v České republice“ ve skutečnosti oba muže spojují, tak není jasné. S tiskovým mluvčím pražského arcibiskupství Stanislavem Zemanem se redakci nepodařilo spojit.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek