Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak promluví do voleb cizinci v Česku? Čím dál více mladých Vietnamců může volit

Jak promluví do voleb cizinci v Česku? Čím dál více mladých Vietnamců může volit

Kampaně před podzimní parlamentními volbami a následným prezidentským kláním, které se v příštích měsících naplno rozjedou, se nedotknou jen Čechů, ale i migrantů, kteří v tuzemsku dlouhodobě žijí. Část z nich už získala občanství, a tím pádem i volební právo. Jednou z výrazných cizineckých komunit, která už je v Česku dlouho usazená, jsou Vietnamci. Svou výraznou politickou osobnost zatím nemají. „Kdyby se objevil nějaký odvážlivec, který by zastupoval vietnamskou menšinu, uměl by výborně jak česky, tak vietnamsky, tak by zřejmě nějakou podporu získal. U mladé generace by možná zvýšil i zájem o politiku jako takovou,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ Ngô Thu Thảo, která se zapojováním Vietnamců do české politiky zabývala ve svém výzkumu.

Sama sebe popisuje jako „banánové dítě“, tedy osobu s vietnamskými kořeny, která ale vyrůstala v tuzemském prostředí s výchovou české „babičky“. Jak sama přiznává, dlouho tak bojovala – podobně jako mnoho dalších zástupců druhé generace migrantů - s tím, zda je Češka nebo Vietnamka. Dnes už podle svých slov přijímá i to, že je Vietnamka. Do české společnosti se včlenila ještě o něco víc v roce 2014, kdy získala české občanství. A nebyla zdaleka jediná.

Právě v tom roce totiž začal platit zákon, který cizincům usazeným v Česku usnadnil cestu k občanství. Zavedl možnost ponechat si i to původní. Mladí migranti, kteří v tuzemsku strávili většinu svého života, navíc mohli občanství získat jednodušší cestou.

„Myslím, že to mělo vliv na to, že pak šli mladí Vietnamci volit. Já osobně jsem získala občanství v dubnu a v říjnu jsem šla poprvé ke komunálním volbám. Dopad byl velký hlavně ve městech, kde je velká koncentrace Vietnamců. Mladí se i mezi sebou hecovali v tom, že půjdou k volbám už jako Češi,“ popisuje dobu před třemi lety Ngô Thu Thảo. Zda jim zájem o volby vydrží i v dalších letech, je podle ní otázka.

Jak totiž ukazuje její výzkum, zájem o politiku vykazuje překvapivě část první generace. Tedy těch, kteří přišli do Česka, případně ještě Československa už před lety. „U starší generace, s níž jsem mluvila v rámci svého výzkumu, mě překvapilo, že je politicky angažovaná a má mnohdy lepší poznatky o politickém systému než jejich děti, které se o něm učily ve škole,“ říká Ngô Thu Thảo. V Česku tak existuje i politicky aktivní první generace, která chodí k volbám, zná politický systém, ale více se účastní i nevolebních aktivit jako podpisy peticí nebo psaní politických článků.

„Druhá generace, která by měla být v Česku už hodně integrovaná a české politické dění vnímat jako vlastní, tak se do politiky příliš nehrne,“ říká Ngô Thu Thảo. Otázkou ale podle ní je, jestli za tím nestojí jednoduše nezájem o politiku, který se projevuje i u českých vrstevníků.

Jedna vietnamská tvář se ve volbách v posledních letech přece jen objevila. Psal se rok 2014 a probíhaly volby do Evropského parlamentu. Jako kandidát ODS tehdy vystupoval i šestadvacetiletý student Vysoké školy ekonomické Nguyen Cong Hung. Ve volbách nakonec neuspěl, billboardy s jeho tváří a předvolebním heslem ale na nějaký čas opanovaly i prostor v pražské tržnici SAPA. Sám už tehdy říkal, že jeho kampaň má především symbolický smysl, který má i ostatním Vietnamcům ukázat, že se mohou do politiky zapojit. Podle Ngô Thu Thảo mladému kandidátu uškodilo i to, že ještě mnoho Vietnamců v té době nemělo české občanství. „Takže podpora, kterou by býval mohl mít, neměl,“ říká.

Zatím to nevypadá, že by se do blížících voleb měl zapojit kandidát s vietnamskými kořeny. Ngô Thu Thảo to ale ani nevadí. „Myslím si, že my jako druhá generace nevnímáme, jestli tam je, nebo není Vietnamec. Spíše nám jde o to, jaké názory politici zastávají,“ tvrdí. Kdyby se nějaký odvážlivec z vietnamské komunity v budoucnu objevil, nebude to podle ní na škodu. Mohl by představovat přemostění mezi majoritou a první generací Vietnamců. Témata by se našla. Během nedávného zavádění EET, které na vietnamské obchodníky výrazně dopadlo, se kromě reklam ve vietnamštině objevily i organizace, které o pravidlech zavádění EET informovaly.

Ngô Thu Thảo nepředpokládá, že by se objevila cílená kampaň na vietnamskou komunitu v jejím jazyce. Už kvůli tomu, že volit mohou migranti, kteří získali české občanství, a česky by tedy umět měli. I ti ostatní se ale mohou o politice dočíst ve vietnamských médiích. V Česku vychází hned několik deníků i časopisů ve vietnamštině. Jejich obsah tvoří mimo jiné právě články o české politice.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek