Jak si strany rozdělí křesla ve Sněmovně? Záleží na úspěchu v krajích a počtu lidí, kteří v regionu volili

Odevzdáním hlasu parlamentní volby nekončí. Teprve teď se mohou začít rozdělovat mandáty a strany zjišťují, jak velké zastoupení jim připadne v Poslanecké sněmovně. Jak systém funguje?

Občané volili v pátek a sobotu své nové zástupce do Sněmovny. Nyní všichni vyhlíží konečné výsledky, které sice ukazují úspěšnost jednotlivých stran, ale počty mandátů až tak neovlivní. Konečný počet zástupců ve sněmovně se totiž určuje dle volební účasti a výsledků v jednotlivých regionech.

SPD Tomia Okamury odmítá do svého štábu pustit novináře. Na redaktora INFO.CZ zavolala policii

Pro vyhodnocení zastoupení politiků se používá už několik let takzvaná d‘Hondtova metoda. Ta zajišťuje rozdělení mandátů, které nemusí přesně kopírovat poměr stran dle celorepublikových výsledků. Celkový podíl hlasů se používá především k tomu, aby se dle nich dala určit 5% hranice, která je potřebná pro vstup do Sněmovny. Mezi strany, které hranici překročily, se pak rozdělují poslanecká křesla.

Počet mandátů v jednotlivých krajích se odvíjí od toho, kolik lidí přišlo v regionech k volbám. Zjednodušeně tak platí, že kraje s nejvyšší volební účastí rozdělí mezi vítězné strany více křesel ve Sněmovně. Dle výsledků stran v jednotlivých krajích pak strany získávají konkrétní počty míst v Poslanecké sněmovně. Mandáty se na kandidátce udělují shora. Preferované pořadí politiků se ale může změnit, pokud voliči některého z kandidátů pomocí preferenčních hlasů posunou nahoru.

Podle některých d’Hondtova metoda znevýhodňuje menší strany a znemožňuje tak barvitější složení vlády. Po volbách v roce 2006 si na systém u Ústavního soudu dokonce stěžovala Strana zelených. V libereckém kraji tehdy strana získala 9,58 % hlasů, ale nakonec kvůli nižší účasti v regionu zůstali Zelení bez zastoupení ve Sněmovně. 

SDÍLET
sinfin.digital