Články odjinud

Jak volí sídliště? Drahé bydlení může být koncem rovnostářské Prahy

Jak volí sídliště? Drahé bydlení může být koncem rovnostářské Prahy

O tom, že v regionech se volí jinak než v Praze, se ví dost. Jaké jsou ale poměry uvnitř metropole? Volí obyvatelé sídlišť jinak než Pražané z rezidenčních čtvrtí v centru? Na rozdíl od velkých měst v západní Evropě platí česká metropole za rovnostářskou. To znamená, že volební chování lidí z Jižního Města zhruba odpovídá tomu, které vykazují rezidenti Vinohrad. V celku je Praha výrazně pravicová. Podle odborníků by se ale situace mohla v příštích letech přece jen proměnit. Důvodem jsou stále se zvyšující ceny za bydlení.

Udělat si konkrétní představu o tom, jak volí Pražané, není jednoduché. Statistický úřad zaznamenává výsledky po okrscích, což jsou poměrně malé celky, které i například jedno sídliště rozdělí do několika části. V průběhu let se navíc mění. Experti, kteří se tématu dlouhodobě věnují, přesto dokáží i ze starších dat popsat několik trendů. „Rozdíly ve volebním chování nejsou tak velké, protože ani sociální struktura obyvatel různých částí Prahy se neliší tolik jako v jiných velkých městech západní Evropy nebo Ameriky,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ ředitel Sociologického ústavu Akademie věd Tomáš Kostelecký.

Souhlasí s ním i antropolog Michal Lehečka z organizace Anthropictures. „O sídlištích se dá říct, že jejich sociální struktura se dlouhodobě přes různé obavy od roku 1989 příliš neodchyluje od průměru celorepublikového. To znamená, že volební průřez - zejména v Praze - by na sídlištích měl být velmi podobný jako třeba v centru. Výchylky jsou malé,“ popisuje pro INFO.CZ. Praha podle něj nešla cestou západoevropských předměstí, jako jsou třeba francouzská banlieues, kde se usídlili většinou lidé pracující na nekvalifikovaných pozicích, případně migranti. Podle Lehečky za to může hlavně privatizace bytů v 90. letech.

Ve volbách posledních let se tak potvrzovalo, že Praha je ve srovnání s jinými českými městy výrazně pravicová. „Je to dáno tím, že tu je dlouhodobě nízká nezaměstnanost a vyšší mzdy, což vedlo k tomu, že lidé nabyli dojmu, že nejsou žádné problémy, které by sami nemohli řešit, a kdo jenom trochu chce, tak si práci najde. I když ne vždy je to pravda,“ vysvětluje Kostelecký.

Rozdíl podle něj spočívá v tom, že centrální oblasti města jako Praha 1 nebo 2 vykazuje větší podíl hlasů pro strany, které je možné popsat jako liberálnější a proevropsky orientované, tedy třeba TOP 09 nebo Strana zelených. Naopak se tu příliš nedaří komunistům. „Pokud někde byly relativně silnější levicové strany, tak to bylo spíše na sídlištích. Ale není to tak, že by pražská sídliště byla levicová, akorát jsou méně pravicová než centrální části měst. Je to dané tím, že tam žijí trochu starší lidé a hlavně v průměru s nižším vzděláním,“ dodává sociolog.

Na to, že to, že pražská sídliště nejsou oproti centru výrazněji levicová, ukazuje i namátkový příklad: okrsek na Jižním Městě s panelákovou zástavbou a část Vinohrad kolem náměstí Jiřího z Poděbrad. Na Jižním Městě zvítězila v posledních volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 TOP 09 se ziskem 24,28 procenta, na druhém místě bylo hnutí ANO s 17,87 % a na třetím ČSSD se 14,67 %. Na Vinohradech je pořadí stran stejné. Liší se jen zisky: 24,05 % pro TOP 09, 16,33 % pro ANO a 15,43 pro sociální demokracii.

Trend potvrzuje i Lehečka. Ukazují na něj také komunální volby. „Kdykoliv v Praze vyhrála TOP 09, tak tomu tak bylo i v městských částech se sídlišti. To samé platilo u ODS v 90. letech. V řádech procent byly výsledky třeba nižší než na Praze 1. Sociální demokracie má na sídlišti o pár procent víc,“ říká s tím, že ale nejde o výrazné rozdíly.

„Rovnostářská“ Praha ale nemusí vydržet navždy. „Myslím, že se nedá očekávat, že by se pražská sídliště v blízké době nějak výrazně přiklonila k levici. Může se ale stát, že nebude problém sehnat práci jako takovou, ale zaplatit bydlení, protože jeho ceny v Praze velmi rostly. Může dojít k tomu, že i z vyšších průměrných mezd ukousne nájemné tak velký podíl, že lidé na tom nebudou tak dobře, jak to vypadá při pouhém pohledu na výši mezd. Může se stát, že se v budoucnu vytvoří silnější, levicově orientovaná skupina voličů. Rozhodně to není nic nadosmrti, že by Praha musela být pravicová. Koneckonců za první republiky byla Praha jednou z bašt komunistického hnutí a radikální socialisté měli centrum v Karlíně. Bylo to tím, že tam byli dělníci,“ uvádí příklad Kostelecký.

Podle Lehečky ale není jisté ani to, že lidé s nižšími výdělky najdou útočiště na pražských sídlištích. „Ceny rostou i tam. Trh s nájemním bydlením je v centru v podstatě stejný jako na sídlištích, co se týče poměru bytů, které jsou pronajímané. Myslím ale, že tam někteří lidé, kteří jsou vytlačovaní z centra, půjdou,“ říká Lehečka. A upozorňuje na ještě jeden fenomén: jakousi přirozenou obnovu sídlišť. Stávají se totiž atraktivními pro mladé lidi, kteří chtějí založit rodiny. „Sídliště se tak doplňuje. Třeba na Jižní Město se stěhovali v 70. letech většinou stejně staří lidé, zakládali rodiny, děti vyrostly a odešly, sídliště zestárlo a dnes je minimálně polovina obyvatel kolem sedmdesáti let. Mladší generace jsou slabší. Dohání se to ale tím, že třeba díky kvalitní přírodě se tam vrací i někteří mladí lidé, a to srovnává i volební profil sídlišť,“ říká antropolog.

Otázkou je, jak se do výsledků promítne současná situace na politické scéně, především hnutí ANO, jemuž v současnosti průzkumy predikují výrazně nejlepší výsledek. „Očekával bych, že hnutí ANO bude mít v Praze relativně méně než jinde, ale je to pouze hypotéza. V minulých volbách bylo v metropoli méně úspěšné než jinde v republice,“ říká Kostelecký. Lehečka naopak upozorňuje na hlasování na místní úrovni. „Z posledních komunálních voleb bylo vidět, že na perifériích získával větší podporu Andrej Babiš. Čím dál od centra, tím více procent,“ tvrdí antropolog.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818