Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak zastavit propad ČSSD? Výměna Sobotky by musela přijít brzy, říká pro INFO.cz politolog

Jak zastavit propad ČSSD? Výměna Sobotky by musela přijít brzy, říká pro INFO.cz politolog

Hlavní otázka, kterou si dnes nervózní sociální demokraté pokládají, zní: jak zastavit propad podpory před podzimními volbami. Čísla z posledních průzkumů zatím neukazují, že by pro stranu nepříznivý trend zvrátil výsledek nedávné vládní krize. Se sílící nejistotou v řadách sociální demokracie se tak začíná nabízet ještě jedno řešení: výměna lídra, tedy Bohuslava Sobotka v čele strany.

„Ten, kdo dnes přijde s jakoukoli snahou vyměnit šéfa, je blázen,“ řekl dnes volební manažer soc. dem. Jan Birke pro ČTK. „Já vůbec neočekávám jakoukoli debatu nad tím, že bychom sundávali šéfa, to je prostě nesmysl,“ bránil Sobotku. Strana se odvolává na to, že její kampaň ještě pořádně nezačala. Příští týden má představit program.

Politolog Lukáš Jelínek, který má k sociální demokracii blízko, se k tomu ale staví skepticky. Pokud by se straně nepodařilo zlepšit komunikaci směrem k voličům, zbývala by právě poslední možnost personální výměny na pozici lídra. „Ta by ale měla smysl, pokud by byla udělána zavčas, dokud lidé neodjedou na dovolené. Sociální demokracie zatím nedokázala obhájit své výsledky ve vládě, nepředstavila témata, kolem kterých by se měly točit volby, takže by mohla mít problém představit nového lídra,“ říká Jelínek v rozhovoru pro INFO.CZ. Celé střídání by tak mohlo být nakonec kontraproduktivní.

 

Pokud by k němu ale opravdu došlo, zdá se logické, aby se vedení ujal jeden ze současných místopředsedů. Ministr vnitra Milan Chovanec v poslední době ve veřejné debatě svým vystupováním oživuje téma bezpečnosti. Přišel s návrhem, že Česko do voleb nepřijme ani jednoho uprchlíka v rámci přerozdělovacích kvót. Bojuje za právo českých občanů držet zbraně. V současné rozjitřené náladě by tím mohl získat přízeň voličů.

„Chovancovy priority by zásadním způsobem zasáhly do způsobu vedení kampaně. Na jedné straně by mohly určité voličské skupiny zaujmout. Otázkou je, zda to jsou skupiny, které jsou typické pro sociální demokracii. Bezpečnostní témata tradičně zajímala pravicový nebo konzervativní elektorát,“ popisuje Jelínek. Jako další potenciální kandidát se nabízí schopný rétor a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Jeho jméno ale padá také v souvislosti s možným prezidentským kandidátem ČSSD.

V úvahu připadá ještě možnost, že by sociální demokraté vyměnili volebního manažera. „Ve volebním štábu nezáleží jen na manažerovi, ale na celém systému, který je nastaven zjevně neefektivně,“ říká ale politolog a připomíná, že hledání volebního manažera nebylo jednoduché. „Nejsem si jistý, jestli má nyní strana po ruce někoho lepšího. Spíše je potřeba postavit volební štáb do latě. Je jen otázkou, zda na to má pan Birke dost času a sil, když je zároveň poslancem, starostou (Náchoda – pozn. red.) a místopředsedou strany,“ zmiňuje Jelínek jednu z výtek.

Sociální demokracii zatím podle průzkumů (o víkendu zveřejněný průzkum agentury Kantar TNS připisuje ČSSD podporu 10 procent a čtvrté místo, další agentury mluví o podpoře kolem 14 procent) nepomohla ani vládní krize. Premiér Bohuslav Sobotka nakonec dosáhl odstranění šéfa hnutí ANO Andreje Babiše z vlády, preference jeho konkurenta se ale stále drží kolem 30 procent a dalece utíkají dalším stranám. „Má teze zní, že vládní krize žádný zvláštní dopad na preference stran neměla. Byla to věc pro mnoho voličů nesrozumitelná. Zabývali se spíše tím, jak na ně strany a jejich lídři působí dlouhodobě,“ tvrdí Jelínek. Premiér Sobotka se sice dočkal pomyslného potlesku, zněl ale primárně od lidí, kteří považují Andreje Babiše za ohrožení země. A to jsou voliči napříč politickým spektrem. Ve výsledku to tedy nemusí znamenat příliv hlasů pro sociální demokracii.

„Málo jsme je komunikovali. A pokud jsme je komunikovali, tak jim lidé málo rozuměli, proto možná od nás odešli,“ komentoval Birke, jak se straně nedaří nastolovat levicová témata. A souhlasí s ním i Jelínek. „Očekává se, že politici budou ztělesněním programu, který dávají všanc. V tom sociální demokraté v minulosti často selhávali. Program měli napsaný, ale nedokázali ho doložit vlastním životním příběhem,“ tvrdí politolog. Andrej Babiš v tom naopak v dnešní době politiky jako reality show výrazně vyniká.

Negativně také působí kauzy, které sociální demokracie v poslední době zažívá. „Není týden, kdy bychom se nestřelili do kolena. Je zbytečné, abych jmenoval jednotlivé kauzy, ale v posledních týdnech jich bylo víc než dost,“ uvedl Birke pro ČTK. Pozornost poutají především události na jihu Čech. Předsednictvo strany z jihočeské kandidátky vyškrtlo bývalého hejtmana Jiřího Zimolu. Na protest pak listinu opustilo několik členů kandidátky, včetně jejího lídra Stanislava Mrvky. „Úvaha, jestli strana dokáže efektivně řídit zemi, když nedokáže před volbami uřídit sama sebe, pochopitelně musí napadnout řadu voličů,“ komentuje to pro INFO.CZ Jelínek.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek