Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je to cesta do pekel. K vládní nestabilitě nabízí TOP 09 ještě parlamentní krizi, varuje Znoj

Je to cesta do pekel. K vládní nestabilitě nabízí TOP 09 ještě parlamentní krizi, varuje Znoj

Politolog Milan Znoj má jasno. Pokud by se Miroslavu Kalouskovi a jeho TOP 09 podařilo přesvědčit dostatek politických stran zastoupených ve sněmovně k tomu, aby přistoupily na plán, jehož cílem je prostřednictvím neustavení nové Poslanecké sněmovny zamezit vzniku menšinové vlády Andreje Babiše bez důvěry, neznamenalo by to nic jiného, než že bychom kromě vládní nestability čelili také parlamentní krizi. Podle Znoje by byl Kalouskův manévr cestou do pekel.

„Pokud chce TOP 09 vsázet na politický chaos, tak může v uvedených návrzích pokračovat. I pro voliče TOP 09 by to bylo nestravitelné sousto. Andreje Babiše by to v očích veřejnosti jenom posílilo,“ nepochybuje politolog Milan Znoj. Podle něj je navíc mylná představa, že prezident Zeman nemůže jmenovat premiéra a novou vládu, pokud nebude ustavena sněmovna. „Pokud nebude ustavena sněmovna, nemůže vláda Andreje Babiše žádat o důvěru, ale bude právoplatně jmenovaná. Takže budeme mít vládu bez důvěry, ale také bez parlamentu. Rozhodující mocí pak bude prezident,“ uvedl Znoj v rozhovoru pro INFO.CZ.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek je ale přesvědčený, že se prezident Miloš Zeman pohybuje svým plánem na hranici ústavnosti. Na tiskové konferenci, kde svou strategii představil veřejnosti, hovořil dokonce o ústavní zvůli. Podle Kalouska klíčovou otázkou, před kterou stojí strany zastoupené v dolní komoře, není to, kdo bude zvolen předsedou sněmovny, nýbrž zda si jednotlivé frakce přejí ustavení jednobarevné vlády ANO, která nebude mít šanci získat důvěru většiny zákonodárců.

„Na ustavující schůzi máme tudíž jedinou možnost, jak takové situaci předejít: nezvolit ani Vondráčka, ani Fialu. Neustavit schůzi do té doby, než Andrej Babiš nevrátí pověření prezidentovi, anebo dokud nebude mít transparentní většinu ve sněmovně,“ zdůraznil Kalousek na dopolední tiskové konferenci v novinářském atriu Poslanecké sněmovny. Kalousek poté v reakci na otázky novinářů doplnil, že chce neustavit dolní komoru do té doby, dokud Babiš se Zemanem nepřijdou s komfortním řešením. „Budeme o naší strategii jednat se všemi stranami s výjimkou hnutí ANO a KSČM,“ uvedl předseda TOP 09.

Již z prvních reakcí je ale zjevné, že to nebude mít se svým plánem u ostatních stran jednoduché. Jeho strategii na následující tiskové konferenci označil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek za pokusný balónek, který má sice jistou logiku, avšak podle lidovců by nevedl k ničemu jinému než paralyzování státu. Jeho první místopředseda Marian Jurečka upozornil mimo jiné na to, že nová sněmovna musí schválit státní rozpočet na příští rok. Bělobrádek nicméně zdůraznil, že odmítá, aby v České republice případně vládl neúnosně dlouhou dobu kabinet bez důvěry Poslanecké sněmovny.

Pokud by podle Bělobrádka Zeman přece jen nakonec nechal Babišovu menšinovou vládu u moci dlouhé měsíce navzdory tomu, že nezíská důvěru většiny poslanců, disponuje dolní komora pákou, která může těžiště politiky vrátit z Hradu na její stranu: poslanci se mohou sami 120 hlasy, jako tomu bylo v čase, kdy byla u moci a bez důvěry úřednická vláda Jiřího Rusnoka, rozpustit a vyvolat tak předčasné volby. Otázkou samozřejmě je, v zájmu koho by případné vypsání předčasných sněmovních voleb bylo a zda by z nich netěžil pouze Babiš.

Podobně reagoval na sociálních sítích předseda Pirátů Ivan Bartoš. Vyjednávací tým Pirátů se má přitom s Kalouskem a dalšími zástupci TOP 09 odpoledne sejít. „Myslel jsem si, že budeme řešit programové priority a on jede stále antiBabiš,“ píše Bartoš. Je přitom přesvědčený, že to byla právě tato politika, která málem stála TOP 09 místo ve sněmovně. „Jdu překalibrovat notičky. Někdo by mu měl říct, že není po volbách 2010, kdy měli sedmnáct procent. To je divadlo,“ dodává.

Zdůrazňuje přitom, že Piráti jsou proti politice Andreje Babiše v řadě oblastí, ale jediná cesta, jak zastavit Andreje Babiše, je podle něj porazit ho ve volbách. „A k tomu by měly všechny demokratické strany směřovat. Představa, že někdo získá srdce veřejnosti všemožnými obstrukcemi, je podle názoru mého a věřím, že i Pirátů, zcela mylná. Veřejnost je třeba oslovit programem a důvěryhodností svého konání a ne to táhnout směrem, který by končil vítězstvím Andreje Babiše se čtyřiceti a více procenty.“

Poslanecká sněmovna se na ustavující schůzi sejde 20. listopadu. Tato ustavující schůze skončí teprve tehdy, až bude zvoleno její nové vedení a odsouhlasen počet sněmovních výborů. Následovat bude svolání mimořádné schůze dolní komory, jejímž jediným bodem bude demise Sobotkovy vlády. Jinak řečeno: dokud nebude ustavena nová sněmovna, nemůže podat stará vláda demisi a nová požádat o důvěru. A přesně toho chce Kalousek docílit.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz