Je to moje poprava v přímém přenosu, hřmí Babiš. Trvá na tom, že nahrávky jsou podvrh

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítl, že od novináře Marka Přibila dostal živý policejní spis, jak vyplývá z nahrávky, která se v pondělí objevila v médiích. Babiš na dnešní tiskové konferenci zopakoval, že nahrávky jsou podle něj kampaní připravenou jeho politickými oponenty. Babiš se důrazně ohradil proti podezření, že spáchal trestný čin.

„Naši koaliční partneři jdou tak daleko, že mluví o trestném činu," uvedl dnes Babiš. „Žádný živý spis jsem nikdy nedostal, já to zásadně odmítám, je to sprosťárna, je to skandál," dodal.

Ministr financí reagoval na obsah v pořadí třetí nahrávky, na níž hovoří s bývalým reportérem deníku Mlada fronta DNES Přibilem. Novinář na ní předává dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování kauzy Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu. Babiš nadále tvrdí, že nahrávky jsou sestříhané a zmanipulované.

Hnutí ANO chce podle Babiše nyní slyšet, jestli současná koaliční smlouva platí, nebo neplatí. 

„Jsme připravení jednat o nové koaliční smlouvě, ale za určitých podmínek, řekl Babiš na tiskové konferenci. Sobotkovi vyčetl, že s ním komunikuje pouze přes média. Babiš trvá na tom, že na něj probíhá od letošního ledna kontinuální kampaň, jde podle něj o „popravu v přímém přenosu."

Ministryně školství Valachová podá demisi. Reaguje tak na kauzu kolem dotací

Rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové pak předseda hnutí ANO vnímá jako další nátlak na ANO.

Sobotka navrhl Babiše odvolat k dnešnímu dni, a to kvůli ministrovým kauzám týkajícím se možného ovlivňování médií a neodvádění daní. Premiér doufá, že Zeman návrhu vyhoví v době, „která nebude příliš dlouhá". 

Zemanovi jeho současné politické kotrmelce uškodí, míní politologové

Prezident Miloš Zeman trvá na tom, že Babiše lze odvolat až poté, co bude vypovězena koaliční smlouva. Sobotka se podle něj podpisem koaliční dohody mezi ČSSD, KDU-ČSL a ANO dobrovolně vzdal části svých pravomocí. Řada politiků a odborníků prezidenta ale kvůli takovému výkladu ústavy kritizuje. Sobotka uvedl, že by Zeman neměl nad ústavou spekulovat, ale jednat podle ní. Ministři ČSSD dnes kvůli aktuální politické situaci zrušili nadcházející cestu se Zemanem do Číny.

SDÍLET
sinfin.digital