Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jeden se paktuje „se Zemanem“, druhý „s Kalouskem“. Babiš se Sobotkou jdou tvrdě po sobě

Jeden se paktuje „se Zemanem“, druhý „s Kalouskem“. Babiš se Sobotkou jdou tvrdě po sobě

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) soustavně porušuje koaliční smlouvu a uzavřel pakt s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem – takto vicepremiér Andrej Babiš reagoval na slova předsedy vlády. Sobotka v rozhovoru pro Právo mluvil o mocenském paktu Babiše se Zemanem. Podle premiéra se oba vzájemně podporují a nekomentují svoje excesy. Vysvětluje si tak i Zemanovo lavírování kolem návrhu na odvolání Babiše z vlády.

„Pan Sobotka uzavřel pakt se mnou. Ten pakt se jmenuje koaliční smlouva, kterou on a jeho ministři kontinuálně porušují,“ uvedl Babiš. Sobotka podle něj „uzavřel pakt s panem (předsedou TOP 09 Miroslavem) Kalouskem“.

„Dnes chce pan Kalousek podpořit menšinovou vládu pana Sobotky, kde nebudu já. Tak o jakém paktu tady pan premiér mluví?“ prohlásil Babiš.

Kalousek ale v pátek novinářům řekl, že TOP 09 vládu nepodporuje. Pouze by TOP 09 nevyslovila vládě nedůvěru, byť by byla menšinová. Důvodem je podle Kalouska to, aby se rozhodujícím hráčem nestal prezident Zeman.

1080p 480p 360p 240p
Funkci ministra financí nepustím, premiér Chovanec je nepřijatelný, říká Andrej Babiš

Obdobně komentoval Sobotkův výrok mluvčí prezidenta. „Pan premiér vede vládu, která je složená z ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, takže to byl pan premiér, který uzavřel pakt s Andrejem Babišem. To, že ho teď vypovídá, je pouze účelová záležitost,“ řekl Zemanův mluvčí České televizi.

Sobotka v minulých dnech oznámil, že podá demisi, aby otevřel cestu k řešení situace kolem ministra financí Babiše. Podle premiéra je Babiš zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Zeman uvedl, že by měl z vlády odejít pouze premiér. To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu vládní krize. Proto premiér v pátek oznámil, že demisi nepodá, a poslal Zemanovi návrh na Babišovo odvolání. Hlava státu o něm chce rozhodnout až po návratu z Číny v druhé polovině května.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz