Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsem jen obyčejná ženská," tvrdí náměstkyně, kterou Sobotka odmítl jmenovat ministryní financí

„Jsem jen obyčejná ženská," tvrdí náměstkyně, kterou Sobotka odmítl jmenovat ministryní financí

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl návrh hnutí ANO na jmenování Aleny Schhillerové na pozici ministryně financí. Schillerová dosud působila jako náměstkyně Andreje Babiše (ANO), právě ten ji jakou svou nástupkyni doporučil s tím, že by se tak vyřešila současná vládní krize. Z ČSSD ale už minulý týden zazněly výtky, které během schůzky koaličních lídrů dnes Sobotka zopakoval. Hnutí ANO by mělo podle Sobotky urychleně představit nový návrh. Podle Babiše ale premiér pouze situaci komplikuje a záměrně prodlužuje krizi, řekl také, že počítá se svým odchodem z vlády. Vůbec poprvé se také vyjádřila sama Schillerová, která říká, že je v šoku, že se s ní Sobotka nesešel. 

Sociální demokraté dosavadní náměstkyni vyčítají údajnou pasivitu v kauze vyšetřování jednokorunových dluhopisů, jejichž prostřednictvím podle nich ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš krátil daně.

„Respektuji právo hnutí ANO navrhnout po odvolání ministra Babiše nového kandidáta, jako předseda vlády se však nemohu zříci faktické i ústavní odpovědnosti za to, aby nový ministr skýtal záruku řádného, kompetentního a samostatného výkonu ministerské funkce. Takovou záruku bych u paní Schillerové bohužel neměl," uvedl v prohlášení Sobotka.

Pro odmítnutí Schillerové má prý tři důvody:

  • Náměstkyně má podle něj podíl na „kritizovaném pomalém a velmi neochotném přístupu Ministerstva financí a daňové správy ke kontrolám firem, jež emitovaly korunové dluhopisy. 
  • Vzhledem k blízkosti k současnému ministru financí by podle Sobotky byla v čele resortu pouze „prodlouženou rukou" Andreje Babiše a vykonavatelem jeho příkazů.
  • Paní Schillerová, rovněž ve spolupráci s generálním ředitelem Janečkem, podle Sobotky prosazuje a obhajuje současný silně represivní způsob přístupu ke správě a výběru daní. „V poslední době však roste podezření, že tento postup daňové správy poškozuje a likviduje i poctivé firmy, např. v oblasti zvýšené frekvence používání tzv. zajišťovacích příkazů." uvedl Sobotka. 

Premiér uvedl, že nesouhlasí ani s dalším navrhovaným řešením, aby se ministrem financí stal současný vedoucí resortu životního prostředí Richard Brabec, který byl v minulosti také spjatý s Agrofertem. „Souhlasil bych ale s ministrem Brabcem do pozice vicepremiéra," doplnil Sobotka. Nadále prý upřednostňuje jmenování ministra, kterého navrhne hnutí ANO, musí být ale „morálně přijatelný".

Proti Sobotkově rozhodnutí už se ohradil ministr financí Babiš, Sobotka podle něj pouze prodlužuje současnou krizi. „Není lepšího kandidáta než paní náměstkyně," trvá na svém předseda hnutí ANO. Odmítl také, že by měl s Schillerovou bližší vztah. „Není pravda, že já mám nějakou vazbu, my se známe nějaký rok a půl," uvedl Babiš s tím, že Schillerová vyhrála výběrové řízení na pozici náměstkyně.

Podobně se vůbec poprvé vyjádřila i Schillerová. „Jsem jen obyčejná ženská," řekla při popisu své 26leté kariéry v oboru. Vystoupila také proti tvrzení, že by měla vliv na pomalé kontroly nákupu dluhopisů. „Zcela kategoricky odmítám, že bych jakýmkoli způsobem brzdila kontrolu dluhopisů. To může řít jen někdo, kdo nezná zákon," uvedla Schillerová. Argumenty ČSSD vnímá jako útok na sebe samou i na celou Finanční správu. 

Nového kandidáta pak hnutí ANO plánuje představit do středy.

Odpoledne po pravidelném jednání vlády se ve Strakově akademii sejde Bezpečností rada státu. Zabývat se bude mimo jiné okolnostmi vzniku a publikování tří odposlechů, které mají ukazovat, že Babiš ovlivňoval práci médií, která vlastnil, než je převedl do svěřenského fondu.

Vedle podezření, že Babiš šidil na daních, sociální demokracie obsahem odposlechů argumentuje, proč má vicepremiér pět měsíců před volbami ze společné vlády odejít.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek