Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kalousek byl u Zemana. Zjistil, proč Babiš nemusí disponovat 101 podpisy pro vládu

Kalousek byl u Zemana. Zjistil, proč Babiš nemusí disponovat 101 podpisy pro vládu

Zástupci TOP 09 v Lánech jednali o povolebním vývoji s prezidentem Milošem Zemanem. Předseda strany Miroslav Kalousek po setkání řekl, že ho prezident ujistil, že druhým pokusem o sestavení vlády pověří opět Andreje Babiše, jak již dříve avizoval. Kalouska zajímalo, proč hlava státu po Babišovi nepožaduje 101 poslaneckých podpisů, jak bývalo dříve zvykem. Zeman podle něj odvětil, že je to proto, aby Babiše nemohl nikdo vydírat.

Kalousek jednání označil za otevřené a věcné, i když se Zemanem nemají na řadu otázek stejný názor.

Kalousek Zemana informoval o rozhodnutí sdružit se spolu s ODS, STAN a KDU-ČSL v tzv. Demokratickém bloku. Tento krok podle Kalouska nepřímo řeší problém ohledně chybějící podpory pro Babišovu vládu.

Zeman Kalouskovi zdůvodnil chybějící požadavek na 101 podpisů tím, že chce, aby Babiš „nemohl být vydírán“. V minulosti býval přitom podpobný požadavek běžný a Zeman podobnými obavami netrpěl.

Zda Babiš disponuje 101 hlasy ve sněmovně, bude podle Kalouska zřejmé při hlasování o šéfovi sněmovny. Předseda ODS Petr Fiala už o funkci neusiluje, jak dopoledne oznámil. Jediným kandidátem je tak nominant hnutí ANO Radek Vondráček.

Pokud Vondráček uspěje a získá podporu, bude podle Kalouska zřejmé, kdo je skutečná opozice a kdo si na ní pouze naoko hraje. Demokratický blok Vondráčka nadále podpořit odmítá. Kalousek spolu s tím odmítl, že by TOP 09 chtěla při ustavující schůzi sněmovny obstruovat. Zeman podle něj „měl mínění“, že tomu tak bude.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek