Kalousek nekončí. A dál sní o tom, co sám zničil. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Kalousek nekončí. A dál sní o tom, co sám zničil. Komentář Petra Holce

TOP 09 má nového předsedu Jiřího Pospíšila. Tedy téměř předsedu, jakým byl předtím několik let i Karel Schwarzenberg, jenž dával vlídnější tvář skutečnému kormidelníkovi partaje Miroslavu Kalouskovi. Ten totiž dál zůstává šéfem poslaneckého klubu TOP 09, zatímco Pospíšil zůstává europoslancem; první funkce se odehrává v Praze, druhá v Bruselu. Víc k tomu nepotřebujete vědět. 

I když vlastně ano. Ještě před jeho jasným zvolením šéfem TOP 09 Kalousek Pospíšila upřímně podpořil v budoucí práci, když řekl, že by šéfem strany měl být někdo jiný. Kalousek je poslední dobou dost upovídaný a stále radši se poslouchá, takže uvidíme, jestli bude o Pospíšilovi mluvit líp než třeba o Andreji Babišovi aspoň po jeho zvolení šéfem TOP 09. I s Pospíšilem ale Kalousek znovu ukázal, že ho v destrukci nezastaví ani pětiprocentní volební fiasko. Skoro jako by ho naopak nabíjelo. Anebo prostě taky nemůže odejít od rozdělané práce.

Miroslav Kalousek: excesy a výstřelky autor: INFO.cz

A co víc: Kalousek dál sní své sny, které předtím sám zničil. Po svém konci v čele TOP 09 se znovu rozpovídal o integraci „stran pravého středu“ a společných kandidátkách pro senátní a komunální volby v příštím roce. Těžko říct, koho přesně myslí stranami pravého středu. Lidovci bývají stranou pravého i levého středu podle toho, s jakou větší stranou zrovna sedí ve vládní koalici. Navíc je Kalousek bývalý lidovec, který se KDU-ČSL po průšvihu s paktováním s komunisty (už tehdy tím zachraňoval demokracii) odvděčil tím, že právě s lidoveckými odpadlíky založil TOP 09. Byla by to společná kandidátka z pekla.

A podobně i se STAN, dalším pětiprocentním velikánem. STAN Kalousek několik let využíval k zamaskování vlastního prázdna, kdy TOP 09 v podstatě existuje jen v Praze, jenže na kandidátky v jiných krajích taky musíte napsat nějaká jména. Výsledkem téhle spolupráce je nejen jistý Petr Gazdík, ale i to, že byl Kalousek nakonec příliš toxický i na STAN. Víc neopotřebujete vědět ani k tomu. Když jste přítěží i pro STAN, je to s vámi fakt zlé.

A úplně nejlepší to Kalousek nemá ani s ODS. Původně měl sice být jen jejím příčeskem napravo, jenže po volbách v roce 2010, kdy TOP 09 dostala podobně hlasů jako ODS, se znovu zle opil sám sebou a začal ODS systematicky ničit. Právě on má velkou zásluhu na tom, že dvě strany, které měly ještě před sedmi lety téměř 40 procent hlasů, nyní společně uplácají 16 procent. Ale chtějte po chemikovi Kalouskovi, aby mu občas něco ošklivě nebouchlo v ruce.

A mimochodem: důsledkem Kalouskovy devastace ODS i TOP 09 je raketový vzestup Babiše, proti kterému teď tak plamenně bojuje a do jehož jména se mu scvrkl celý politický program. Ke spolupráci Kalousek vyzval pravici a hlavně ODS už před rokem, kdy ho spolustraníci vyzývali k odchodu z čela TOP 09 po průšvihu v krajských volbách, nic z toho ale nebylo. Celkem logicky: ODS se pomalu sunula nahoru, zatímco Kalousek hrdě pokračoval ve volném pádu. A nic v politice nesmrdí hůř.

A mimochodem: i Fiala tehdy příčetně mluvil o tom, že Kalouskova patologická obsese Babišem není program a že by pravicové strany měly nabízet něco víc – něco svého. Kalousek rád používá ironii, jedna velká mu ale pořád uniká: ve svém zoufalství už přes rok volá po spolupráci pravicových stran, které sám úspěšně devastoval, protože věřil, že se právě TOP 09 stane někdejší dominantní ODS. Nakonec TOP 09 nedominuje ani sněmovnímu klubu pětiprocentních, víc poslanců mají i lidovci. V jednom ale Kalousek přece jen jasně dominuje, o tom žádná: v neschopnosti prostě skončit.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud