Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koalice lidovců a STAN by se do sněmovny nedostala, ukazuje další průzkum. Babiš dál drží náskok

Koalice lidovců a STAN by se do sněmovny nedostala, ukazuje další průzkum. Babiš dál drží náskok

Pokud by se sněmovní volby konaly v dubnu, dostalo by se do dolní parlamentní komory šest stran. ANO i ČSSD by podle volebního modelu agentury STEM od března mírně posílily. Poslance by měly též KSČM, ODS, KDU-ČSL (pokud by o hlasy usilovala samostatně) a TOP 09. STAN by získal jen zhruba dvě procenta hlasů, v součtu se sedmiprocentním ziskem lidovců by to této koalici potřebných deset procent pro vstup do sněmovny nedalo.

Vedení ANO v předvolebních průzkumech je nadále drtivé, pozornost se ale stále víc stáčí k vyhlídkám lidovců, kteří spojili svůj osud s koalicí s hnutím STAN a potřebují proto k úspěchu překonat hranici 10 %.

Lidovci by podle průzkumu dostali 7,1 procenta hlasů (v březnu o půl procentního bodu více), Starostové si udrželi 2,2 procenta. V prostém součtu by tyto strany měly 9,3 procenta, v reálu by se ale o prostý součet beztak nejednalo.

STEM navíc upozornil na to, že v průzkumu voličských preferencí zatím s koalicí KDU-ČSL a STAN nepočítá a že Starostům naopak započítal polovinu ze zisku hlasů pro jejich někdejší spojenectví s TOP 09, které respondenti stále uvádějí.

ANO by podle STEM získalo 28,3 procenta hlasů rozhodnutých voličů. Sociální demokraté podobně jako v březnu posílili o 1,1 procentního bodu na aktuálních 16,6 procenta. Komunisté naopak o 1,7 bodu spadli na 12,2 procenta. Lidovce by v porovnání s březnem těsně přeskočili občanští demokraté, i když si polepšili jen o desetinu procentního bodu na 7,4 procenta. TOP 09 by získala 6,4 procenta, v březnu měla o tři desetiny procentního bodu více.

Piráti by v dubnu získali 4,6 procenta hlasů, což je od března pokles o 0,9 procentního bodu. Pod pětiprocentní hranicí zůstává SPD, pro niž by hlasovalo 4,2 procenta voličů. Ke čtyřprocentní hranici se vyšplhali zelení, kteří v březnu získali jen 2,6 procenta. Na tuto hodnotu naopak z březnových 4,2 procenta spadl Úsvit.

 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek