Konec veterináře od lidovců je na spadnutí. Bělobrádek dá funkci k dispozici

ČTK, lup

23. 10. 2017 • 19:05

Vládní angažmá KDU-ČSL není na pořadu dne a strana se připravuje na opoziční roli. Novinářům to dnes během jednání vlády řekl vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Sám se chystá dát funkci k dispozici. Připomněl, že vítězné hnutí ANO i prezident Miloš Zeman trvají na nominaci předsedy ANO Andreje Babiše na premiéra. Pro lidovce je ale účast KDU-ČSL ve vládě vedené obviněným premiérem vyloučená.

„To není teď vůbec na pořadu dne, o koalici se vůbec nevyjednává. My se připravujeme na opoziční roli, protože jsou tady strany, které dostaly od voličů větší mandát, a to podstatně,“ řekl Bělobrádek. Dnešní schůzka lidovců s představiteli ANO se podle něj bude týkat pouze budoucího uspořádání Sněmovny, rozdělení míst v jejím vedení a vzniku výborů.

Dalším důvodem pro odchod lidovců do opozice je podle Bělobrádka osoba předpokládaného budoucího premiéra. „V okamžiku, kdy prezident republiky i hnutí ANO deklarují, že by premiérem měl být pan Babiš, tak my trváme na svých podmínkách,“ řekl. KDU-ČSL před volbami oznámila, že se nebude podílet na vládě, ve které by působily trestně stíhané osoby.

Bělobrádek vyloučil i zapojení lidovců do koalice všech stran proti ANO. „To by byla koalice, která by byla opřena o radikální nebo extremistické strany,“ řekl. Účast v takové vládě by pro KDU-ČSL byla nepřijatelná.

Předseda lidovců také potvrdil, že v pátek nabídne svou funkci k dispozici na celostátní konferenci KDU-ČSL, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy. „Samozřejmě je možné svolat mimořádný sjezd, ale je i možné tyto věci projednat na celostátní konferenci,“ řekl k návrhu nově zvoleného jihomoravského poslance KDU-ČSL Stanislava Juránka na to, aby lidovci povolební situaci příští rok na jaře projednali na mimořádném sjezdu.

SDÍLET