Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec vládní krize? Sobotka přijal návrh ANO, ministrem financí by měl být Pilný

Konec vládní krize? Sobotka přijal návrh ANO, ministrem financí by měl být Pilný

Premiér Bohuslav Sobotka přistoupil na návrh hnutí ANO, novým ministrem financí by tak měl být dosavadní poslanec Ivan Pilný. Andrej Babiš tak ve vládě podle všeho skončí. Výměnu v čele resortu musí ještě potvrdit prezident Miloš Zeman, který ministry na návrh premiéra oficiálně jmenuje. Ten se dnes večer vrací z pracovní cesty v Číně. 

Pilný je podle Sobotky připravený nastoupit do čela ministerstva financí okamžitě. Návrh na jeho jmenování chce premiér na Hrad odeslat v řádu několik hodin. Prezident Zeman by podle něj neměl v jeho jmenování otálet, Sobotka zároveň připomněl, že návrh na odvolání Andreje Babiše leží na stole prezidenta už od 5. května.

Pilný, který je předsedou hospodářského výboru Sněmovny, podle Sobotky splňuje kritéria, které hnutí ANO představil. Je podle něj ministerstvo schopný z odborné stránky vést, zároveň nemá vazby na Agrofert. Právě to totiž premiér vyčítal dvěma předchozím kandidátům ANO na funkci – Babišově náměstkyni na ministerstvu Aleně Schillerové a ministru životního prostředí Richardu Brabcovi.

Babiš řekl, že tímto považuje vládní krizi za ukončenou. Při rozhovoru s prezidentem chce požádat o své odvolání a o jmenování Pilného ministrem financí. Důvody pro své odvolání dnes ale označil za vylhané a kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) za to, že mluví v souvislosti s ním o podezření z daňových úniků.

Babiš očekává, že z ministerstva odejde do konce měsíce. Nepředpokládá, že by poté nějakým způsobem měl vliv na ministerstvo, ani jako poradce.

Babiš rovněž uvedl, že se chystá poslat Sobotkovi dopis, v němž ho vyzve, aby v souvislosti s ním přestal mluvit o daňových únicích. V opačném případě je připraven bránit se proti takovým výrokům soudní cestou.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek