Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize nové sněmovny se prohlubuje. Výbor, který posoudí vydání Andreje Babiše, povede komunista Grospič

Krize nové sněmovny se prohlubuje. Výbor, který posoudí vydání Andreje Babiše, povede komunista Grospič

Předsedou sněmovního mandátového a imunitního výboru zvolili jeho členové Stanislava Grospiče (KSČM). Obdržel 11 hlasů. Jeho protikandidát Petr Gazdík (STAN) dostal jen sedm hlasů, jeden ze členů výboru se při hlasování zdržel. Plénum sněmovny volbu následně potvrdilo.

Obsazení výboru zástupcem KSČM dopoledne důrazně kritizovali opoziční lidovci, kteří poukázali na vznik neoficiální „koalice“ hnutí ANO, komunistů a SPD. Lidovci a další strany v tzv. Pravicovém bloku chtějí bojkotovat i hlasování o šéfovi sněmovny.

Výbor má nakonec 19 členů a jsou v něm zastoupeny všechny sněmovní strany. Zástupci hnutí ANO, SPD a KSČM v něm mají 11 zástupců. Neúspěšné návrhy na nižší počet členů, které by znamenaly, že některé strany ve výboru zastoupeny nebudou, vyvolaly hned v úvodu ustavující schůze ostré spory mezi poslanci.

Výbor mimo jiné posuzuje policejní žádosti o vydání poslanců k trestnímu stíhání, což aktuálně bude znamenat posouzení žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Bude rozhodovat, zda Sněmovně doporučí, nebo nedoporučí oba politiky vydat. V minulém volebním období dolní komora oba poslance vydala. Po jejich opětovném zvolení je stíhání přerušeno, další postup bude záviset na hlasování Sněmovny.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz