Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Krutá porážka,“ zhodnotil Kalousek na sněmu volební debakl. Odmítl, že by kvůli němu TOP 09 byla nevolitelná

„Krutá porážka,“ zhodnotil Kalousek na sněmu volební debakl. Odmítl, že by kvůli němu TOP 09 byla nevolitelná
 

Končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na sněmu strany odmítl, že by jeho osoba byla příčinou volebního neúspěchu. Řekl také, že nálepku "Antibabiš" dala jeho straně propaganda předsedy hnutí ANO a vítěze voleb Andreje Babiše. Podle něj dokázala i v řadách TOP 09 vyvolávat nálady vyjádřené větou: "Nemluvte o Babišovi, dělejte něco pro lidi." Kalousek v čele strany končí, zítra delegáti zvolí nového předsedu.

Kalousek straníkům poradil, že pokud nechtějí, aby jim jakýkoli budoucí předseda strany prohrál krajské nebo komunální volby, budou muset v regionech pracovat cílevědoměji a koncepčněji. Svoji funkci obhajovat nebude, odmítá ale, že by jeho působení bylo příčinou volebního neúspěchu. Řekl, že výsledek voleb je pro TOP 09 sice krutou porážkou, za kterou nese odpovědnost především předseda strany, není ale likvidační.

Kalousek konkrétně odmítl argument, že by lidé volili TOP 09, kdyby v ní nebyl on. "Tento názor ostře kontrastuje s počtem preferenčních hlasů, které jsem získal v parlamentních volbách já, a počtem preferenčních hlasů, které obdrželi lídři regionů v krajských i parlamentních volbách," uvedl.

TOP 09, která byla v minulosti i vládní stranou, v letošních sněmovních volbách obdržela 5,3 procenta hlasů, těsně tedy překonala pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny, a má sedm poslanců.

Na dnešním sněmu strany ve své zprávě předsedy mimo jiné zkritizoval řídkou síť místních organizací strany v regionech. Vyzval spolustraníky v regionech, aby ji dobudovali. Pokud ve větších městech dodnes neexistují místní organizace schopné sestavit přitažlivé kandidátky do komunálních voleb, je to podle jeho slov neschopnost na hranici sabotáže.

"Neříkal bych to tak ostře, kdybych neměl za sebou desítky setkání se zajímavými osobnostmi, které měly zájem v tom či onom regionu vstoupit do TOP 09, ale narazily na rezistenci a obavy z konkurence," prohlásil. Poukazoval na to, že to byla právě hustá síť místních organizací a "srdcařů", která pomohla v těžkých časech ODS a KDU-ČSL.

Posteskl si, že se nepovedl jím navrhovaný postup všech stran od středu doprava na jedné kandidátce. Poukázal na to, že v takovém případě by Demokratický blok, který ve Sněmovně tvoří kromě TOP 09 ještě ODS, KDU-ČSL a STAN, by měl 80 mandátů místo současných 48.

"Trvám na tom, že politický zápas za férové a předvídatelné prostředí, za osudy živnostníků a malých podnikatelů, zápas za neodklánění veřejných prostředků k velkým na úkor malých je práce pro lidi," prohlásil končící předseda.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek