Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kulturu v nové vládě má vést tento muž. Zkušenosti má z plzeňské opery i z pražských orchestrů

Kulturu v nové vládě má vést tento muž. Zkušenosti má z plzeňské opery i z pražských orchestrů

Andrej Babiš má dva týdny před klíčovým termínem, kdy ho prezident jmenuje premiérem, jasno už i o obsazení ministerstva kultury. Na post má zamířit Ilja Šmíd, někdejší šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. Informovaly o tom Lidové noviny.

Kultura byla jedním z resortů, kde se Babiš rozmýšlel delší dobu. Odmítl mimo jiné spekulace o angažmá Elišky Kaplicky a teď má zřejmě jasno – vládní kariéra má čekat Ilju Šmída. Jeho životopis by měl být pro působení ve vládě částečně složené z nestranických odborníků dostatečnou vizitkou.

Jak Lidové noviny připomínají, Šmíd působil jako šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. Dříve sedm let vedl Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, vedl hudební vydavatelství Clarton a v roce 1994 spoluzakládal s Jiřím Bělohlávkem Pražskou komorní filharmonii, kde byl deset let ředitelem.

Šmíd na dotazy redaktorů lidovek nereagoval.

„Ilju Šmída znám celou svou profesní kariéru. Nesporně se zasloužil o úspěšný vznik Pražské komorní filharmonie. Velmi dobře se orientuje zejména ve sféře hudby, celý život se zajímá o operu. Je to zkušený manažer,“ řekl Lidovým novinám Jan Burian, který Babišova nominanta kdysi jmenoval na post v čele opery v Plzni.

Babiš tvrdí, že má všechny posty ve vznikající vládě obsazené. V novém kabinetu má beze změny pokračovat většina ministrů za hnutí ANO a doplnit je mají nepolitičtí odborníci. „Jsem opravdu zvědav, aniž bych je chtěl zkoušet, zda tito kandidáti budou opět rozumět svému resortu, když Andrej Babiš říká, že to mají být odborníci. Přál bych si, aby měl pravdu,“ podotkl k tomu Zeman.

PREZIDENTSKÉ VOLBY V ČESKU SE BLÍŽÍ, KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ NA INFO.CZ >>>

Babiš skládá menšinovou vládu jelikož nedokázal přesvědčit žádnou ze sněmovních stran ke koaliční spolupráci. Otázkou je, zda pro svůj kabinet ve sněmovně získá důvěru. Dosud mu toleranci výměnou za splnění řady podmínek přislíbili pouze komunisté. Dosavadní dění ve sněmovně naznačuje, že společnou řeč s hnutím ANO mají i poslanci SPD Tomia Okamury, ovšem jejich podporu zatím šéf hnutí ANO jistou nemá.

Prezident Zeman má Babiše jmenovat premiérem zřejmě 6. prosince a 15. prosince by měl jmenovat celou vládu. pokud Babiš při jejím sestavování neuspěje, má od hlavy státu přislíbený i druhý pokus.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek