Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Letošní volby budou zlomové, spousta voličů k nim ale vůbec nechce jít. Mají strany šanci to změnit?

Letošní volby budou zlomové, spousta voličů k nim ale vůbec nechce jít. Mají strany šanci to změnit?

Výsledek sněmovních voleb bude podle výzkumů ve velkém záležet na voličích, kteří se rozhodnou až na poslední chvíli, zda k volbám vůbec půjdou a komu hodí svůj hlas. Podle sociologů se čím dál významnější skupina rozhoduje třeba až týden před volbami. Strany přitom nemusí získat hlasy pouze tím, že přetáhnou voliče svým konkurentům, ale i tak, že přesvědčí své sympatizanty, aby k urnám vůbec přišli. V mobilizaci voličů ale mají politici stále rezervy. O konkrétní kroky se pokouší Piráti nebo TOP 09. Cílit na mladé ale může být zbytečná námaha.

„Strany dost podceňují to, že se jim procenta zvýší nejenom tím, že přetáhnou někomu voliče, ale i tím, že jejich potenciální sympatizanti přijdou k volbám. Já bych stranám doporučil, aby se v poslední fázi zaměřily na lidi, kteří jsou jim naklonění, a povzbudily je k tomu, aby přišli volit,“ řekl před časem v rozhovoru pro INFO.CZ ředitel Sociologického ústavu Akademie věd Tomáš Kostelecký.

Je pravdou, že z mnoha stran se ozývá výzva, že letošní volby budou přelomové a určí další směřování země. Podle expertů ale naráží na překážku, že jsou voliči politickými stranami znechuceni. „Problém je v tom, že kampaně se dělají podle mého názoru dosti neprofesionálně. Jsou spíše zaměřené na mobilizaci kmenových voličů. Jde o to jim připomenout, že jsou volby a že by k nim měli přijít,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ analytik Jan Červenka z Centra pro výzkum veřejného mínění.

„KDU-ČSL má jednu z největších členských základen a širokou síť podporovatelů, takže se naše kampaň přirozeně zaměřuje na mobilizaci voličů, kteří nám svůj hlas dávají tradičně,“ říká volební manažer lidovců Václav Pláteník. „Zkušenosti opakovaně ukazují, že se velká skupina voličů rozhoduje na poslední chvíli, proto naší kampaň tak plánujeme, abychom oslovili co nejvíce voličů v závěru kampaně,“ doplňuje.

TOP 09 chce podle svého mluvčího Jakuba Hnáta mobilizovat za pomoci několika kroků: „Pro TOP 09 je samozřejmostí intenzivní kontaktní kampaň, která aktuálně běží ve všech českých krajích. V jejím rámci oslovují kandidáti TOP 09 voliče na různých setkáních, která pro ně pořádáme. Právě tento týden jsme také představili naše předvolební spoty s politiky TOP 09 a Petrem Čtvrtníčkem, ve kterých se rovněž obracíme na voliče, aby se voleb zúčastnili a nenechali svůj hlas propadnout. Navíc jsme připravili netradiční knížku o volbách, kterou naši kandidáti rozdávají na setkáních s voliči a kterou budeme distribuovat do všech krajů“.

Konkrétní kroky podniká i Česká pirátská strana, která už začala pro občany vyřizovat voličské průkazy. Zažádat o něj mohou na vybraných místech v Praze, Brně i některých dalších městech. Lidé díky průkazu budou moct volit mimo místo trvalého pobytu. „V blízké budoucnosti spustíme kampaň na mobilizaci prvovoličů s podtitulem: Volím Piráty a valím na párty,“ říká pro INFO.CZ mluvčí strany Mikuláš Ferjenčík.

I přes podobné snahy aktuální průzkumy ukazují, že v Česku existuje výrazná skupina lidí, kteří buď k volbám vůbec nechtějí jít, nebo neví, komu hodit svůj hlas. Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění ze září ukazuje, že celých 30 procent občanů se nechce říjnových voleb zúčastnit a 9 procent zůstává nerozhodnuto.

Agentura se pak obrátila na všechny dotazované – vyjma těch, kteří uvedli, že k volbám rozhodně nepůjdou – s otázkou na stranické preference. Téměř 19 procent lidí uvedlo, že neví, kterou stranu bude volit.

„Část lidí neví, zda k volbám vůbec jít. Případně říkají, že spíše nepůjdou. To potom ani nevědí, kterou strany by volili, pokud by náhodou šli. Na ty těžko může někdo nějakým způsobem působit. S největší pravděpodobností, ať se stane cokoliv, tak k volbám nepřijdou,“ vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ Červenka. Druhou skupinu tvoří lidé, kteří sice deklarují, že k volbám chtějí jít, ale nedokážou si ze seznamu stran vybrat, kterou by volili. „Je to věc, která se objevuje celkem pravidelně, akorát v letošních volbách je nárůst lidí s odpovědí „nevím“ výraznější než třeba v roce 2013,“ dodává analytik.

Podle politologa Miloše Gregora z Masarykovy univerzity ovšem ani není rolí politických stran, aby voliče vyzývali jít k volbám. „Je to pěkná myšlenka, ale politické strany tu od toho nejsou. Navíc myšlenka mobilizovat občany, kteří nechtějí jít volit, není úplně funkční. Pro politické strany by to znamenalo mnohem větší investici energie, kreativity a asi i financí, aby takové voliče přemluvili,“ vysvětluje Gregor s tím, že přesvědčit voliče, kteří se zúčastnit chtějí, jen nevědí koho volit, je snazší.

Lékem na nízkou volební účast by podle něj nemuselo být ani cílení na mladé. „Uvádí se, že mezi prvovoliči a voliči do 25 let je volební účast přibližně o 20 procent nižší než ve zbytku populace. To znamená, že mladí voliči skutečně k volbám spíše nechodí,“ říká politolog. Překážkou je i fakt, že mladší generace snadněji změní názor na poslední chvíli. „Může se stát, že jako politická strana budete s mladými voliči komunikovat a udržovat vztah celý rok. Budete mít pocit, že jste získali jejich přízeň, jenže pak někdo přijde týden před volbami s atraktivním videem nebo sloganem. A protože mladí ještě nemají tak pevně vybudovaný hodnotový systém, tak mohou změnit svou preferenci,“ upozorňuje Gregor.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1