Lidé mají poslední den na zpochybnění voleb. K soudu už přišlo na 25 stížností | info.cz

Články odjinud

Lidé mají poslední den na zpochybnění voleb. K soudu už přišlo na 25 stížností

Poslední příležitost mají ti, kdo by chtěli soudně zpochybnit výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Stížnosti bude Nejvyšší správní soud přijímat už jen do dnešních 16:00. Zatím jich podle čtvrtečních informací dostal kolem 25. Po minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety jich dostal 42, žádné nevyhověl.

První jednání má volební senát naplánované na příští týden. Zabývat se bude mimo jiné způsobem připočítávání preferenčních hlasů. Na různou praxi v konkrétních okrscích si stěžoval předseda Demokratické strany zelených Jiří Anderle z Domažlicka.

Zatím soudci zveřejnili jen několik výzev, jejichž prostřednictvím vybízejí pisatele stížností k doplnění jejich návrhů. Návrhy podané před počátkem lhůty či po jejím uplynutí soud odmítne. O všech volebních stížnostech musí soud rozhodnout do 20 dnů poté, kdy je obdržel.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud