Lidovci a STAN vytáhli před volbami těžký kalibr. S programem jim pomáhá bývalý guvernér ČNB Kysilka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidovci a STAN vytáhli před volbami těžký kalibr. S programem jim pomáhá bývalý guvernér ČNB Kysilka

Lidovci a STAN vytáhli před volbami těžký kalibr. S programem jim pomáhá bývalý guvernér ČNB Kysilka

Lidovci a hnutí STAN získaly do svého předvolebního týmu velkou posilu. S programem jim pomáhá bývalý viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka. Ekonomický expert, který chystal zavedení české koruny i měnovou odluku od Slovenska. 

„Jsem velmi rád, že ho můžu představit jako garanta našeho ekonomického programu,“ oznámil během úterní tiskové konference šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Kysilka by si navíc mohl vyzkoušet i vrcholnou politiku. Lidovci a STAN, kteří jdou do voleb se společnou kandidátkou, s ním počítají jako s kandidátem na ministra financí, pokud se budou podílet na vládě. „Pan Kysilka dává našemu programu ekonomickou kompetenci,“ uvedl Bělobrádek.

Lidovci a STAN budou prosazovat zjednodušení daňového systému. Velké změny v sazbách daně ale nepředpokládají, podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je celková daňová zátěž nastavena dobře. Strany také navrhují daňové zvýhodnění rodin s dětmi a zrušení elektronické evidence tržeb (EET) pro malé podnikatele. Na výdajové straně rozpočtu chce koalice Lidovci a Starostové podporovat investice do vědy a výzkumu a do infrastruktury. Představitelé obou uskupení dnes také novinářům řekli, že dlouhodobě chtějí dosáhnout vyrovnaného rozpočtu.

Lidovci a STAN chtějí, aby v Česku panovalo stabilní podnikatelské prostředí, jehož součástí je i zjednodušený daňový systém. Zásadní změny sazeb ale nečekají. „My se domníváme, že daně jsou nastaveny poměrně dobře, co se týká celkové daňové zátěže. To znamená, nepředpokládáme, že bychom podpořili razantní zvyšování nebo snižování daní. Může se zvýšit jednoduchost tím, že budeme daleko více podporovat paušály (pro živnostníky),“ řekl Bělobrádek.

Volební koalice také navrhuje daňově zvýhodnit rodiny s dětmi. Dít by se to mohlo pomocí odvodů na sociální pojištění. „Když rodiče se starají o děti, měli by také o něco méně přispívat do důchodového systému, ale potom z něho více čerpat. Protože jejich hlavní výdajová stránka je ve prospěch té rodiny,“ řekl ekonomický expert KDU-ČSL Jaroslav Klaška.

Rozpočet chtějí Lidovci a Starostové dlouhodobě udržet jako vyrovnaný. „My bychom si přáli, aby stát hospodařil vyrovnaně a dobře,“ řekl předseda STAN Petr Gazdík. Bělobrádek uvedl, že si přeje dosažení vyrovnaného rozpočtu co nejdřív, bude to ale podle něj podmíněno potřebami investic, které zajistí budoucí konkurenceschopnost Česka.

O potřebě investic do konkurenceschopnosti mluvil i bývalý viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka, který je garantem ekonomického programu KDU-ČSL a STAN. Na tiskové konferenci varoval, že dosavadní konkurenční výhody země, jako levná pracovní síla, se mohou ztratit. „Máme ještě čas budovat krok po kroku konkurenční výhody nové. Postavené na špičkovém vzdělávání, na vědě, výzkumu, vývoji, na kvalitní infrastruktuře a podnikání a práci, které bude podepřeno klidným regulačním prostředím,“ řekl.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.