Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Makáme, vzkazuje Zemanův tým před návratem z Číny. Sobotka s Babišem mají poslední hodiny

Makáme, vzkazuje Zemanův tým před návratem z Číny. Sobotka s Babišem mají poslední hodiny
 

Prezident Miloš Zeman se vrací ze šestidenní návštěvy Číny, po které má rozhodnout o rozuzlení vládní krize. Premiér Bohuslav Sobotka a šéf hnutí ANO Andrej Babiš tak mají zřejmě poslední šanci dohodnout se na kompromisu, kterým by situaci urovnali. O návrhu na nového ministra financí, který by nahradil Babiše a byl pro ČSSD přijatelný, mají mluvit hodinu po poledni.

Nový ministr by měl nahradit Babiše, kterého se premiér rozhodl z kabinetu odvolat. V pondělí Sobotka odmítl původní nominace hnutí ANO, které navrhovalo Babišovu náměstkyni Alenu Schillerovou nebo současného ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Na adresu Schillerové se šéf vlády ostře vyjádřil mimo jiné v rozhovoru pro INFO.CZ, podívejte se:

1080p 720p 480p 360p 240p
Schillerová není obyčejná ženská, vystupuje arogantně, pod Babišem dělá kariéru, říká premiér

Hnutí ANO v úterý večer projednávalo tři kandidáty na nového ministra financí. Jedním z nich byl poslanec Ivan Pilný, který to sám oznámil. Podle České televize dalšími dvěma byli ministři spravedlnosti a pro místní rozvoj Robert Pelikán (ANO) a Karla Šlechtová (za ANO), Babiš ale jejich jména nepotvrdil.

Šlechtová, která je společně s prezidentem Milošem Zemanem na návštěvě Číny, dnes novinářům řekla, že nabídku dělat ministryni financí nedostala. „Já jsem tu nabídku nedostala, dočetla jsem se to dnes v médiích, takže v tuto chvíli nemám co komentovat,“ řekla. Nechtěla spekulovat o tom, zda by nominaci přijala, pokud by přišla.

Předseda hnutí ANO také oznámil, že nebude Sobotkovi předkládat jména k výběru, ale navrhne mu pouze jednoho kandidáta. Vyjádřil také přesvědčení, že Sobotka novou nominaci přijme.

Premiér chce odvolat Babiše z vlády kvůli nejasnostem ohledně jeho obchodů s Agrofertem a podezření z ovlivňování médií. Babiš obě záležitosti odmítá. Prezident Miloš Zeman uvedl, že o premiérově požadavku rozhodne po ukončení své návštěvy Číny. Hlava státu se do Česka vrátí v noci na čtvrtek. Zemanův mluvčí mezitím na twitteru píše o tom, že prezident v Číně „tvrdě maká“ a ještě musí řešit „chaos vyvolaný B. Sobotkou“.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek