Makat a řídit stát jako firmu? Babiš může začít, Zeman mu odpoledne jmenuje menšinovou vládu | info.cz

Články odjinud

Makat a řídit stát jako firmu? Babiš může začít, Zeman mu odpoledne jmenuje menšinovou vládu

Prezident Miloš Zeman odpoledne na Pražském hradě jmenuje jednobarevnou vládu premiéra Andreje Babiše. Nový kabinet se poté sejde k prvnímu jednání. Večer Babiš oficiálně uvede do úřadu prvních sedm ministrů. O podpoře pro svou menšinovou vládu začne ANO vyjednávat příští týden, ostatní sněmovní strany ale důvěru Babišovu kabinetu většinou poskytnout nechtějí.

Už dopoledne se Babišova vláda vydá autobusem do Lán, kde položí věnec u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Podobný pietní akt udělaly v den svého jmenování například i kabinety tehdejších premiérů Zemana (1998), Vladimíra Špidly (2002) a Jiřího Rusnoka (2013), pokaždé ale až po slavnostním ceremoniálu na Hradě. Babiš obrácený harmonogram už dříve zdůvodnil nedostatkem času.

Po pietním aktu v Lánech se vláda přesune do Sněmovny, kde se zúčastní jednání výboru pro evropské záležitosti. Výbor se bude zabývat pozicí, se kterou Babiš poletí na čtvrteční a páteční summit Evropské unie.

Ceremoniál na Hradě začne ve 14:00, o hodinu později se Babiš ve Strakově akademii setká s končícím premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), vicepremiérem pro vědu Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a předsedou legislativní rady vlády Janem Chvojkou (ČSSD). Na schůzky naváže první jednání vlády, která by na něm měla projednat Babišův mandát na evropském summitu a jmenovat ředitele Úřadu vlády a tiskovou mluvčí. Už dříve hnutí ANO potvrdilo, že ředitelem úřadu bude Radek Augustin a mluvčí Barbora Peterová.

PREZIDENTSKÉ VOLBY V ČESKU: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ >>>

Večer po jednání vlády Babiš formálně uvede do úřadů sedm ministrů. Nejprve to budou ministryně obrany Karla Šlechtová, která dosud byla ministryní pro místní rozvoj, a poté šéf diplomacie Martin Stropnický, jenž dosud řídil obranu. Dalších pět ministrů uvedených do úřadu budou vládní nováčci - ministr vnitra Lubomír Metnar, ministr průmyslu Tomáš Hüner, ministryně práce Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně financí Alena Schillerová.

Další čtyři ministry Babiš uvede do úřadu v pondělí. Členy současného kabinetu, kteří pokračují na svých ministerstvech, tedy ministra životního prostředí Richarda Brabce, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a ministra dopravy Dana Ťoka, premiér do úřadu formálně uvádět nebude. Na rozdíl od současného kabinetu nebude mít vláda ministra pro lidská práva a vedení legislativní rady připadne Pelikánovi. Radu pro výzkum, vývoj a inovace by měl místo vicepremiéra pro vědu vést Babiš. Kabinet chce vytvořit i funkce zmocněnce pro sport, jímž by se měl stát poslanec ANO a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička, a pro IT, kterou by měl vést generální ředitel Státní pokladny Centra sdílených služeb (SPCSS) při ministerstvu financí Vladimír Dzurilla.

V dalším týdnu se Babiš chystá na jednání s ostatními sněmovními stranami o podpoře pro svou vládu. První kolo vyjednávání chce uskutečnit před Vánocemi, druhé po Novém roce. Podle serveru Aktuálně.cz by chtěl premiér o důvěru požádat 9. ledna, tedy tři dny před koncem zákonné lhůty.

Většina stran ale důvěru menšinové vládě ANO dát nechce. V pondělí takový postoj schválilo širší vedení ODS, dnes ho na tiskových konferencích potvrdili zástupci Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 i STAN. Hnutí SPD na celostátní konferenci rozhodlo, že jeho poslanci mohou podpořit jen takovou vládu, která bude plnit jeho program.

Otevřený zůstává pouze postoj KSČM. "Pro otázku důvěry vlády svolám mimořádné zasedání výkonného výboru naší strany," řekl dnes předseda KSČM Vojtěch Filip. I kdyby však ANO získalo podporu od KSČM, bez tolerance další strany by se jeho vláda neobešla. ANO má ve dvousetčlenné Sněmovně 78 poslanců, KSČM 15.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud