Mayová hledá cesty, jak se udržet u kormidla. Vláda se severoirskými unionisty ji bude bolet | info.cz

Články odjinud

Mayová hledá cesty, jak se udržet u kormidla. Vláda se severoirskými unionisty ji bude bolet

Zatímco novináři očekávali, že Theresa Mayová po volebním neúspěchu oznámí, zda rezignuje na funkci britské premiérky nebo ne, stanice Sky News přišla informací, podle které šéfka Konzervativní strany hodlá sestavit vládu se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou. Hlavní strana Severního Irska v Dolní sněmovně obsadila 10 křesel, dohromady by tak obě strany získaly křehkou většinu. Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Kryštofa Kruliše to je zřejmě nejlogičtější varianta, která se Mayové nabízí, jejich „vládnutí by však bylo bolestivé“. Jaký dopad by to mělo na vyjednávání o brexitu a jsou stále ve hře předčasné volby?

„Je to pravděpodobně ta nejracionálnější varianta, která dává smysl. Už v noci demokratičtí unionisté říkali, že jsou ochotní v případě potřeby ty hlasy dodat. Je to jedna z variant, která matematicky vychází,“ říká odborník na vztah Evropské unie s anglofonními zeměmi Kryštof Kruliš s tím, že si jsou navíc severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) s konzervativci programově velmi blízké.

„Nevýhoda ale je, že je to velmi křehká většina, která to vládnutí učiní velmi bolestivým,“ dodává analytik AMO. Vláda by totiž musela vyjít vstříc otázkám, které jsou pro severoirskou stranu klíčové. „V souvislosti s brexitem by se do popředí dostala irská hranice, což by bylo zřejmě bolavým místem vyjednávací strategie Velké Británie,“ myslí si Kruliš.

Právě vyjednávání Londýna s Bruselem o odchodu Velké Británie z EU by bylo takovou vládou zřejmě velmi ovlivněno. „Británie možná přijde s nějakou snahou domluvit speciální status pro Severní Irsko, případně Skotsko. Je ale otázka, jak by se na to tvářila EU,“ tvrdí analytik. Takový zvláštní status by mohlo Severní Irsko například získat v oblasti zóny volného obchodu, kdy by byl zachován volný pohyb pracovníků. Variant by ale bylo víc. „Pokud by se dojednání zvláštní pozice nepodařilo, vláda by pak samozřejmě byla tlačena do té mírnější varianty brexitu pro celou Británii,“ dodává.

Předčasné volby jsou krajní řešení

Po ohlášení výsledku voleb se začaly množit hlasy, které Mayovou vyzývají k demisi. Oznámení, zda odstoupí nebo ne, se očekávalo od vystoupení Mayové, které bylo plánované na 11 hodin dopoledne. Podle Kruliše se tomu ale šéfka konzervativců bude snažit vyhnout. Naznačuje to její noční projev, kdy řekla, že Británie potřebuje hlavně stabilitu.

„Samozřejmě je to překvapení. Ta očekávání, kdy volby vyhlašovala, byla velká, ale nenaplnila se. Takže z tohoto hlediska rozumím tomu, proč to svádí k tomu zamýšlet se, jestli premiérka rezignuje nebo nerezignuje. Ale v tuhle chvíli si myslím, že se bude držet té potřeby stability a pokud tam bude nějaká možnost vlád, tak to udělá,“ tvrdí analytik. Vzdát se křesla premiérky totiž v současnosti nemá příliš význam.

„Hodit ručník do ringu nemá smysl, protože Mayová je přeci jenom tmelícím prvkem pro Konzervativní stranu. Dávalo by to smysl, pouze pokud by se konzervativci rozhodli, že se té vládní odpovědnosti chtějí zřeknout a ať tedy Corbyn dělá, co svede. V takovém případě bych si uměl představit, že by konzervativci nahradili Mayovou někým dalším a chtěli získat další podporu do dalších voleb,“ říká Kruliš.

Někteří politologové dokonce tvrdí, že existuje velká šance na konání dalších předčasných voleb. Podle Kruliše by taková varianta byla pouze krajním řešením. „Předčasné volby se vymstily hlavně tomu, kdo by k nim Británii dovedl. Pokud by se nenašel politický konsenzus, jak vládnout a nebyla by jiná cesta, nakonec by to byla jedna z variant. Ale je to možnost, ke které se politické strany budou chtít uchýlit jako k poslední možné.“ 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud