Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Menšinová vláda ANO? Babiš ji nechce, strany potřebuje, aby na ně shazoval vinu, říká politolog

Menšinová vláda ANO? Babiš ji nechce, strany potřebuje, aby na ně shazoval vinu, říká politolog

Sám, s odborníky, nebo s podporou dalších stran? Stále není jasné, jak se Andrej Babiš pokusí po vítězných volbách hnutí ANO sestavit vládu. Ačkoli včera uvedl, že zamýšlí vytvořit menšinový jednobarevný kabinet s odborníky, dle expertů je pravděpodobné, že vývoj bude nakonec jiný. „Když se podíváte na způsob, jak ANO funguje ve vládě a krajích, tak jejich cílem je být v koalici, držet klíčové posty, ale před sebou tlačit další strany. Ačkoli byl Andrej Babiš čtyři roky ve vládě, povedlo se mu lidi přesvědčit, že jeho strana je antisystémovou opozicí, což je absurdní. Já myslím, že chce vládnout v koalici, kde se bude moci svým způsobem schovat a přesunout zodpovědnost za případné neúspěchy na někoho jiného,“ vysvětluje pro INFO.CZ politolog Jan Charvát.

Andrej Babiš avizoval, že se nebrání vytvoření menšinové vlády s pomocí nestranických odborníků. Zdá se vám to jako ideální řešení? Jak pevná vláda by to byla?

Ideální řešení to možná není, ale v situaci Andreje Babiše je to poměrně logický krok. Vyhrál sice drtivě volby – všechny ostatní strany získaly podstatně méně hlasů, a když se podíváte na volební historii ČR, vidíte, že strany jich uměly získat i podstatně víc – nicméně nastal problém, že s ním do koalice z celkem pochopitelných důvodů nikdo jít nechce. Jediný, kdo se tváří, že by o to zájem měl, je pan Okamura, o kterého zase nemá zájem pan Babiš. Jinak řečeno, Andreji Babišovi minimálně v prvním kroku v podstatě nic jiného nezbývá. Není to jinak naprosto netypická věc, ústava takové řešení umožňuje, ale jako všechny vlády musí předstoupit před parlament a získat podporu. Pro pana Babiše není problém sestavit vládu, nýbrž sehnat 101 poslanců, kteří pro něj zvednou ruku ve Sněmovně. V tom mu vláda tohoto typu nepomůže, protože bude úplně stejně řešit, kdo pro něj tu ruku zvedne. Popravdě řečeno bych si skoro myslel, že by pro něj bylo jednodušší volit standardní menšinovou vládu. Je ale třeba zdůraznit, že veřejné mínění u nás má podle všeho rádo vlády odborníků. Nevěříme politikům, máme rádi vůdce a odborníky.

Měla podobná situace v české polistopadové politice nějaký precedens? Jaké byly paralely, případně rozdíly?

Menšinovou vládu jsme tu měli například v době opoziční smlouvy, což byla situace, která byla do jisté míry v některých aspektech podobná situaci dnešní. Ani tehdy nebylo možné sestavit žádnou koalici, která by fungovala. Přestože ta možnost byla větší, došlo tam k ideologickým sporům, které dnes natolik tématem nejsou. Fungovalo to „velmi dobře“, byť období opoziční smlouvy bývá politology často popisováno jako období nepříznivé pro českou demokracii. Což víceméně platí i o situaci dnešní. Jak už jsem ale říkal, nejde o nic nedemokratického, ani nepochopitelného, přestože to není úplně běžná věc.

Myslíte si, že tvrzení Tomia Okamury, že příslušné odborníky má do vlády „dodat“ prezident Zeman, které ovšem sám Babiš popírá, je pravdivé?

To si úplně nemyslím, ačkoli je dost zřetelné, že prezident Zeman je tím vývojem poměrně potěšen, neboť mu dodává větší význam. Jde mimochodem opět o podobnou situaci, jaká panovala před vznikem opoziční smlouvy, kdy se tehdejší prezident Havel taktéž, vcelku pochopitelně, snažil nějakým způsobem vstupovat do situace. Náš systém je parlamentní, český prezident má určité pravomoci a není zdaleka takovou figurkou, jak se tu rádo říkává, nicméně jeho možnosti jsou poměrně omezené. Všichni čeští prezidenti po roce 1989 ale měli vzhledem k naší tendenci sahat po výrazných osobnostech sklony zasahovat do politického dění, což je patrně jeden z důvodů, že si je česká veřejnost volí nebo by si je volila. Já tedy spíš předpokládám, že bude probíhat nějaká diskuse mezi panem Babišem a panem Zeman, o tom, kteří odborníci by to mohli být. Umím si představit i situaci, kdy prezident bude mít své koně, které bude doporučovat.

Neustále se spekuluje o prezidentském paktu s ANO, potažmo s Andrejem Babišem, přímé důkazy ovšem k dispozici nejsou. Myslíte si, že takové spekulace jsou pravdivé?

Žádný takový důkaz neexistuje, tím pádem to samozřejmě nikdy nikdo nedokáže. Já si myslím, že mezi oběma existuje určitá vstřícnost a souznění ve smyslu toho, jak by se měla politika dělat. Neviděl bych v tom nějakou tajnou dohodu, ale spíš porozumění mezi dvěma politiky.

Je nestandardní, že je prezident ochotný pověřit vítěze voleb sestavením vlády vícekrát?

Neobvyklé to není. My jsme si už zvykli, že je standardní, když prezident pověří předsedu nejsilnější strany, ta složí vládu a všechno běží, jak má. Ale už jen když se podíváme na naši relativně krátkou historii od roku 1993, tak bychom tam tyto případy našli. Není to tak dávno, kdy prezident obešel po volbách toho nejsilnějšího v podobě sociální demokracie a ihned se obracel na pana Nečase.

Máte nějakou prognózu nejpravděpodobnějšího vývoje kolem sestavování vlády? Může současnou situaci ještě někdo nebo něco nějak zásadně zvrátit?

Je zde několik faktorů, které do situace vstupují. Nejjednoznačnější variantou, po které lídr ANO toužil, byla koalice s ODS. Byla by výhodná v tom, že by to bylo spojení, které má většinu, a v koalici by byly jen dvě strany. Je mezi nimi i určitá ideologická blízkost. ODS se ale k takovému spojení nemá. Ještě se spekuluje o sporu, který možná existuje uvnitř ODS mezi křídlem Václava Klause ml. a skupiny kolem Petra Fialy. To je jedna z věcí, která by do té situace mohla promluvit, ale moc si nemyslím, že se to stane. ODS by musela provést změnu v čele strany, což po volbách, které dopadly dobře, není zas tak obvyklé. Je ovšem otázka, co by nastalo v situaci, kdy by se nemluvilo o koalici, ale o podpoře menšinové vlády. To je věc jiná a ODS s ní má poměrně negativní zkušenost z doby opoziční smlouvy.

Další možností je forma obnovení fungování ve staré koalici. Pokládám to za velice nepravděpodobné, ale je možné, že obě, nebo minimálně jedna z těch stran, předstoupí před veřejnost s argumentem, že s vládou pana Babiše by skončila demokracie a ony proto musí zasáhnout a do koalice vstoupí, nebo zvolí cestu podpory menšinové vlády. Vstup sociálních demokratů do koalice s Babišem je však podle mě nepravděpodobný, protože by znamenal jejich smrt. Poté co obě strany viděly, jak je vládnutí s hnutím ANO vysálo, myslím si, že do toho znovu nepůjdou.

Třetí varianta zahrnuje scénář, ve kterém se Babiš domluví s některou menší stranou, jejíž mandáty k většině stačit nebudou, ale dovede na svou stranu přetáhnout i několik přeběhlíků od Tomia Okamury, případně od Pirátů. V případě Tomia Okamury se předpokládá, že nemá všechny své poslance plně pod kontrolou a není jasné, jestli budou vždycky hlasovat tak, jak řekne. Piráti jsou spíše jednotní, ale protože jsou ve Sněmovně novou stranou, nemají noví poslanci s fungováním v parlamentu přímou zkušenost, a je možné, že i od nich může někdo přeběhnout.

Poslední možnost by byla, kdyby Babiš zahájil jednání o koalici s komunisty a SPD, přestože ví, že by mu tento typ koalice mohl u veřejnosti škodit. Doufal by ale, že ta možná kombinace vyděsí tradiční strany natolik, aby třeba ODS na spolupráci nakonec kývla.

Jak reálné je podle vás vyhlášení předčasných voleb?

To je až poslední varianta. Je možné, že Babiš by při opakovaných volbách svůj zisk ještě posílil, ale jisté to není a může to být naopak riskantní. Pokud by ale například lidovci, TOP 09 a STAN vytvořili koalici, nebo by fúzovali do jedné strany, tak jenom s tím ziskem, co nyní získali, by jako jeden subjekt měli díky volebnímu systému více poslanců, než mají teď jednotlivě, a byli by silnější než ODS.

Co si myslíte o možné jednobarevné vládě ANO?

Babišovu jednobarevnou vládu pokládám za určitý problém. Ne že by znamenal smrtelné ohrožení pro demokracii, ale například ochota podporovat zřetelně populistický přístup, který výrazně rozděluje společnost, je problematická. Nemusí nutně znamenat pro společnost katastrofu, ale znamená změnu, na kterou by lidé měli reagovat. Na druhou stranu, bude-li teď několik let premiérem Andrej Babiš a povede-li to k tomu, že se řada lidí začne více zajímat a angažovat v politice, můžeme to pokládat za dobrou věc.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek