Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministři, kteří jdou z kola ven. Voliči se rozloučili s Marksovou i Hermanem

Ministři, kteří jdou z kola ven. Voliči se rozloučili s Marksovou i Hermanem

Z ministrů, kteří kandidovali do sněmovny, nezískali mandát ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Do Sněmovny se nedostal ani sociální demokrat Jan Mládek, který byl do letošního února ministrem průmyslu a obchodu. Vyplývá to z propočtů ČTK.

Své sněmovní mandáty naopak obhájili další dva ministři KDU-ČSL, a to ministr zemědělství Marian Jurečka a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Ve Sněmovně se opět objeví také ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) i jeho stranický kolega a ministr vnitra Milan Chovanec. Poslancem zůstal i premiér Bohuslav Sobotka.

Ve Sněmovně nově zasedne dosavadní ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Mandát získala i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Poslancem zůstává ministr obrany Martin Stropnický (také ANO) i jeho stranický kolega ministr životního prostředí Richard Brabec. Ve Sněmovně opět zasedne i bývalý ministrfinancí a předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

ANO se stalo suverénním vítězem letošních voleb. Druhá skončila ODS s osmnáctiprocentním odstupem, což je nejvyšší rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami v historii Sněmovny. Na třetí místo dosáhli Piráti, kteří dosud neměli zastoupení v dolní komoře. Výrazně zabodovalo také hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, naopak pro dosud nejsilnější vládní stranu ČSSD jsou výsledky debaklem. Pohoršili si také komunisté a lidovci. Pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých křesel těsně překonali ještě TOP 09 a Starostové a nezávislí (STAN).

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek