Volby 2017: Miroslav Kalousek končí. Předseda TOP 09 vyvodil odpovědnost za volební debakl | info.cz

Články odjinud

Miroslav Kalousek končí. Předseda TOP 09 vyvodil odpovědnost za volební debakl

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek oznámil po dopoledním jednání předsednictva strany, že na listopadovém sněmu nebude obhajovat svoji funkci. Odstoupení je reakcí na slabý volební výsledek strany, která po úspěchu v předchozích volbách očekávala dvouciferný výsledek, nakonec však jen o málo překročila 5%. Kalousek je zároveň přesvědčen, že jeho osoba brání integraci pravicových demokratických subjektů, a proto odstupuje z čela TOP 09.  

O tom, kdo Kalouska ve vedení Topky nahradí, se bude rozhodovat za měsíc, kdy se strana sejde na volebním sněmu, zatím se spekuluje například o europoslanci Jiřím Pospíšilovi. Kalousek mu však kandidaturu do čela TOP 09 nedoporučuje. „Je zatížen minulostí z dob, kdy byl místopředsedou ODS. Má ty samé limity, co já,“ uvedl odstupující předseda TOP 09 na tiskové konferenci po jednání předsednictva strany.

TOP 09 reprezentovaly v letošních volbách nové tváře, z nichž nejvýraznější byl teprve jedenadvacetiletý teplický radní Dominik Feri, jenž se stal o víkendu i nejmladším poslancem, nebo místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která je zastupitelkou městské části Praha 8.

Svou rezignaci oznámil i první místopředseda strany Marek Ženíšek, jehož by mohla nahradit právě Pekarová Adamová. 

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Miroslav Kalousek založil stranu TOP09 v roce 2009, od roku 2013 byla ve vládě opozici. V roce 2015 vystřídal v jejím vedení Karla Schwarzenberga, který je nyní čestným předsedou strany. Kalousek v minulosti vedl necelé tři roky také KDU-ČSL. Rezignoval v roce 2006 poté, co nevyšel plán na účast lidovců v menšinové vládě s ČSSD podporované komunisty. V červnu 2009 z KDU-ČSL vystoupil.

 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud