Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mluvit o hlubším spojenectví ANO, SPD a KSČM je v tuto chvíli absurdní, tvrdí Dolejš

Mluvit o hlubším spojenectví ANO, SPD a KSČM je v tuto chvíli absurdní, tvrdí Dolejš

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše neznamená zvolení Stanislava Grospiče do čela Mandátového a imunitního výboru, že vzniká dlouhodobá aliance hnutí ANO, Okamurovy SPD a komunistů. Pochybuje také, že menšinová vláda Andreje Babiše obdrží v dolní komoře důvěru většiny poslanců. Zároveň ale připouští, že budou někteří zákonodárci hledat alibi k tomu, aby tentokrát nepodpořili vydání předsedy hnutí ANO k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapího hnízda.

Souhlasil byste s tvrzením, že ve sněmovně vzniká hlasovací většina složená z hnutí ANO, SPD a KSČM?

Určitě ne. Teď budeme svědky toho, že budou v povolebním „guláši“ vznikat ad hoc koalice. Z toho, jak jste to formuloval, cítím, že máte na mysli jakési stabilnější spojenectví, a to rozhodně nevzniká. Současná nepřehledná situace bude kulminovat při volbě místopředsedů Poslanecké sněmovny. Vznik tzv. Demokratického bloku vnímám také jako nástroj k tomu, aby strany, které jsou jeho součástí, dosáhly lepšího výsledku.

Takže myslíte, že většina, která zvolila Stanislava Grospiče z vaší strany do čela mandátového a imunitního výboru, nebude totožná při volbě předsedy a místopředsedů sněmovny?

Volba předsedy je jasná. Volba místopředsedů bude naopak napínavá. Nejdříve budeme schvalovat počet místopředsedů. Pokud jich bude pět, půjde přesně o ten okamžik, kdy se bude muset buď zohlednit, anebo taky nezohlednit, Demokratický blok. První tři místa jsou přitom asi jasná, svého místopředsedu bude mít ODS, SPD a Piráti. Zbývají tudíž dvě pozice: jeden místopředseda bude nejspíš za levici, tedy buď Jan Hamáček, nebo Vojtěch Filip, a další asi za Demokratický blok. ODS tam ale už tak jako tak bude, a teď je otázka, zda s sebou protáhne nějaké drobečky.

Vašeho předsedu Vojtěcha Filipa ale přece nejspíš podpoří poslanci ANO a SPD…

Ano. Přesto tvrdím, že tu budou vznikat hlasovací koalice ad hoc, navíc bude volba místopředsedů probíhat v několika krocích, což opět znamená, že budou vznikat většiny vždy pouze pro danou chvíli. Mluvit teď o jakémkoli hlubším spojenectví je tudíž v tuto chvíli absurdní.

Včera do sněmovny dorazila žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Jak budete jako KSČM postupovat?

V minulém hlasování jsme byli pro vydání, předpokládám, že jsme tak hlasovali ze závažných důvodů. Podstatný bude, zda se tyto důvody nezmění. Osobně to nepředpokládám. Za sebe, a v tuto chvíli mohu mluvit pouze za sebe, předpokládám, že budu opět hlasovat pro vydání. Nejdřív se toho ale musí ujmout mandátový a imunitní výbor, jehož členové si musí nejprve žádost prostudovat, pozvou si policisty a vyšetřovatele, požádají o zpřístupnění spisu, a teprve na základě této poměrně složité peripetie se někdy kolem Vánoc výbor usnese na svém doporučení. Což pro sněmovnu může, ale také nemusí být, nějaké vodítko. A řekněme si rovnou, že někteří poslanci budou hledat alibi ke změně svého původního stanoviska. To se může stát.

Kdy odhadujete, že by o vydání mohla hlasovat sněmovna?

Jak říkám, někdy kolem Vánoc. Pokud tedy Andrej Babiš plánuje, že předstoupí se svou vládou s žádostí o důvěru ještě v prosinci, případně začátkem ledna, odehrají se obě hlasování poměrně blízko vedle sebe, možná dokonce v souběhu.

Očekáváte, že tyto dvě hlasování dopadnou podobně v tom slova smyslu, že poslanci, kteří budou hlasovat pro důvěru vládě hnutí ANO, budou zároveň proti vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapího hnízda?

Spousta lidí bude možná tou dobou už hledat záminku, aby mohli změnit názor o vydání Babiše policii. Minule o tom rozhodla jasná většina, dokonce i Babiš s Faltýnkem si řekli o vydání, což tak za měsíc být už nemusí.


A budou podle vás vydání? Jaký je váš odhad?

Spíš se kloním k tomu, že bude Babiš vydán. A z toho mi logicky vyplývá, že je ohrožena úspěšnost prvního pokusu, pokud jde o hlasování o důvěře vládě. Strašně bude ale záležet na tom, v jakém gardu se o těchto o dvou věcech bude hlasovat.

Takže čekáte, že Babiš s vládou ve sněmovně neuspěje?

Věřil bych, že má větší šanci až při druhém pokusu. Je to ale hádání z kávové sedliny. Situace je zatím pořád hodně nepřehledná.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek