Na volbách zatím nejvíc vytěžil Okamura, ODS paběrkuje a ČSSD není. Komentář Viliama Bucherta | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na volbách zatím nejvíc vytěžil Okamura, ODS paběrkuje a ČSSD není. Komentář Viliama Bucherta

Na volbách zatím nejvíc vytěžil Okamura, ODS paběrkuje a ČSSD není. Komentář Viliama Bucherta

Tomio Okamura je sice něco mezi cirkusovým šaškem a populistickým ztvárněním politika současnosti, ale (bohužel) zatím dokázal ze všech stran, které se dostaly do Poslanecké sněmovny, nejlépe přetavit svůj výsledek ve své nekonečné zviditelňování. Ostatní strany a hnutí, zcela uhranuté duem Zeman-Babiš, přešlapují na místě.

Tomio Okamura je směšný tím, jak neustále opakuje stejné věty, které má naučené. Můžete si v televizi vypnout zvuk a i tak budete velmi přesně vědět, co říkal. Jenže, funguje to… Okamura je všude, hraje to na všechny strany, dokázal se vpasovat do role toho, co chce něco udělat, jen mu v tom chudáčkovi všichni brání.

Zatímco ostatní strany se jednoznačně zaměřily na to, jaké nebezpeční představuje nový premiér Andrej Babiš, Okamura a jeho SPD si hrají pouze na svém písečku. Navíc situace se v české společnosti podstatně změnila. Když někoho média před dvaceti lety označila za extrémistu, v podstatě skončil. Dnes na to roztěkaná a sociálními sítěmi atomizovaná společnost už tolik neslyší. To umí Okamura využít.

Navíc si upevnil u svých voličů postavení, když dokázal na sjezd strany přitáhnout prezidenta Miloše Zemana, který souzní s SPD ve svém protimigračním a protiislámském tažení. Také poslední akce, na kterou pozval Marine Le Penovou a Geerta Wilderse, což jsou v současnosti nejvýznamnější kontroverzní evropští politici, poslouží jeho účelům.

Andrej Babiš a jeho hnutí ANO totiž zatím spíše vyčkávají, jak dopadnou jejich pokusy získat důvěru pro svoji vládu. Koneckonců předčasné volby by podle všeho dopadly pro Babiše dobře. To samé platí pro Okamuru.

Naopak předtím rozběhnutí Piráti po volbách nevyprodukovali nic, co by se dalo označit za zajímavé. ODS se někdy až moc soustředí na to, co řekne její výrazný poslanec Václav Klaus mladší a jak na to někdo ze strany zareaguje. Hra, která neslouží ničemu.

Z politické scény prakticky zmizela ČSSD, která důsledně pracuje na své sebevraždě. Komunisté zase pořád pokračují v osvědčené taktice, když se chvíli usmívají na Babiše, aby byli vzápětí k němu v opozici.

Malé pravicové strany (KDU-ČSL, TOP 09 a STAN) jsou pak ve vyložené defenzivě. Jejich síla je malá a někdejší největší opoziční rétor Miroslav Kalousek vystupuje méně než v minulosti. Jiří Pospíšil, který ho nahradil v čele topky, podobnou roli z bruselského exilu zastávat nemůže.

Toho všeho dokázal Okamura využít i zneužít. Přidává k tomu oblíbené útoky na některá média a své voliče tak v pohodě udržuje ve varu a připravené pro něj znovu hlasovat.

Komentář původně vyšel na webu Reflexu. Další texty autora najdete zde

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.