Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neférová kampaň před volbami: úřad řeší četné obcházení pravidel, za černý výlep hrozí pokuty

Neférová kampaň před volbami: úřad řeší četné obcházení pravidel, za černý výlep hrozí pokuty

Úřad, který dohlíží na hospodaření politických stran, už rozdal v souvislosti s kampaní pro podzimní sněmovní volby pokuty pohybující se celkově ve statisícových částkách. A mohou padat další. Podle informací INFO.CZ se nyní Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zabývá také černým výlepem, který jde na vrub především jedné konkrétní straně. O kterou přesně se jedná, úřad neuvedl.

Člen vedení úřadu Jan Outlý už dříve v rozhovoru pro INFO.CZ popsal, že – minimálně podle něj – jedna ze stran využívala hojně černých výlepu a snažila se tím obcházet pravidla, která nový zákon nastavil. „Pravděpodobně poskytovala své plakáty sympatizantům, aby s nimi naložili podle svého uvážení. Plakáty se tak ocitaly na všech možných i nemožných místech, a to v hojné míře. Na tento nešvar jsme dostali také celou řadu podnětů, kterými se ještě zabýváme,“ popsal Outlý.

Potvrzuje to i další člen úřadu František Sivera. „Přišlo nám mnoho podnětů, mimo jiné i celá řada na černé výlepy a umístěnou venkovní reklamu na různých místech a objektech v rámci České republiky, a často nesprávně označenou,“ uvedl.

Černé výlepy podle dohledového úřadu přináší celou řadu problémů. Jsou těžko definovatelné a obtížně se hledá konkrétní člověk, který za ně zodpovídá. Podle Sivery je nesnadné zjistit, kdo je vlastníkem plochy a zda plakát vyvěsil sám, nebo ne. „Na tyto problémy zatím málokdo dokázal odpovědět. My si nyní děláme analýzu stavu právního prostředí, v jakém se pohybujeme. Druhá věc je ta, že dohledáváme informace o tom, když to někde viselo, komu to patří, kdo to mohl pověsit atd. Je to velmi složitá práce,“ přiznal.

Úřad proto prozatím nepřistoupil k zahájení žádného správního řízení. „V této chvíli nejsme na takové úrovni. Získáváme indicie, abychom vůbec mohli (zahájit správní řízení nebo poslat straně jakýkoliv požadavek – pozn. redakce),“ popsal člen úřadu.

Podle úřadu by se postih v případě černého výlepu mohl týkat především jedné strany. „Je pravda, že více podnětů je na věci, které se týkají jedné politické strany,“ potvrdil Sivera.

Server iROZHLAS.cz na konci listopadu informoval o tom, že kvůli porušení pravidel kampaně dostalo pokutu sedm z devíti sněmovních stran. Vyhnula se jí jen ODS a SPD, což by se teď mohlo změnit.

Úřad již v minulých týdnech rozdal pokuty subjektům, které nedodržely pravidla podle nového zákona. Nezveřejnily například na internetových stránkách nejpozději tři dny před volbami informace o osobách, které se finančně podílely na kampani. Úřad postihoval také strany a hnutí, které nesplnily některou z povinností ohledně průhlednosti financování volební kampaně: neoznámily úřadu adresu svých webových stránek s informacemi o financování volební kampaně, zřízení volebního účtu a internetovou adresu, na které je účet přístupný. Pokutovaní můžou podat odpor do osmi dnů ode dne doručení příkazů. Velká část z nich toho využila.

V současnosti už se dohledový úřad věnuje i prezidentským volbám. Otázky vyvolaly například cesty současného prezidenta Miloše Zemana do krajů nebo billboardová kampaň na knihu rozhovorů s hlavou státu. „Ale v zásadě mám pocit, že se drtivá většina kandidátů na prezidenta snaží naopak do puntíku dodržovat pravidla transparentní kampaně a že se takto i před potenciálními voliči prezentují,“ uzavřel v rozhovoru pro INFO.CZ Outlý.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek