O tomhle se Babišovi ani nesnilo: za předvolební brožuru od svého „geniálního Máry“ dostal pokutu | info.cz

Články odjinud

O tomhle se Babišovi ani nesnilo: za předvolební brožuru od svého „geniálního Máry“ dostal pokutu

Na Babišovu publikaci O čem sním, když náhodou spím si posvítil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Za publikaci, se kterou volební vítěz objížděl Česko a rozdával ji na potkání, dostalo jeho hnutí ANO pokutu 31 tisíc korun. Části výtisku chyběly informace o zadavateli a zpracovateli. Úřad udělil i druhou pokutu ve výši 27 tisíc korun.

"Předseda kandidujícího subjektu propagoval a rozdával volební materiál, jehož první verze neobsahovala povinné údaje," komentoval předseda úřadu Vojtěch Weis pokutu pro politickou stranu.

Pokuta mohla být až 100 tisíc korun. Výše sankce vzala v potaz nápravu ihned po zjištění obviněného, že úřad považuje materiál za součást volební kampaně. Mluvčí hnutí ANO Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že pochybení se týkalo prvních 30 tisíc výtisků knihy z celkových 300 tisíc.

Úřad udělil za porušení pravidel kampaně i druhou pokutu 27 tisíc korun nekandidujícímu spolku, který se do kampaně zapojil bez předchozí registrace na zvláštním registru úřadu.

Pokuta je pravděpodobně udělena v souvislosti s propagací filmu Selský rozum a knihy Žlutý baron, které jsou kritické vůči Babišovi a na kterých se podílel šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. Autoři filmu a knihy založili k usnadnění organizace propagačního turné spolek Svoboda projevu. Úřad v tom však spatřoval zapojení do předvolební kampaně. Patočka ČTK napsal, že zatím o ničem neví.

"Zadal novinovou inzerci celkem pro 61 besed v době od května do července na různých místech ve všech krajích České republiky, které byly spojené s projekcí dokumentárního filmu a prodejem knihy týkající se předsedy subjektu kandidujícího ve volbách do Sněmovny," uvedl Weis.

Spolek se podle něj provinil i tím, že bez předchozí registrace zadal 22 kusů plakátů s kampaní v Českých Budějovicích. Pokuta mohla být rovněž až 100.000 korun, stanovená výše podle Weise plní preventivní funkci s ohledem na rozsah účasti v kampani.

Proti rozhodnutí lze podat jen správní žalobu k soudu. Oba subjekty musejí zaplatit i 1000 korun náklady řízení.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud