ODS a TOP 09 cupují komerční televize: podlézáte Babišovi a ovlivňujete předvolební boj | info.cz

Články odjinud

ODS a TOP 09 cupují komerční televize: podlézáte Babišovi a ovlivňujete předvolební boj

Zástupci ODS a TOP 09 kritizují komerční televize kvůli způsobu, jakým se rozhodly naplánovat předvolební debaty. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jdou televize Nova a Prima na ruku předsedovi hnutí Andreji Babišovi, který se podle nich vyhýbá konfrontaci s pravicovou opozicí.

Obě pravicové formace jsou přesvědčené, že závěr předvolební kampaně k říjnovým parlamentním volbám bude poznamenaný snahou předsedy hnutí ANO Andreje Babiše vyhnout se televizní konfrontaci s představiteli pravicové opozice.

Už dříve jsme na stránkách INFO.CZ informovali, že se Babiš vyhne diskusi v Superdebatě Václava Moravce na ČT1 a ČT24 a upřednostní Duel televize Nova, která jej záměrně nasadila den před volbami – ve čtvrtek 19. října v hlavním vysílacím čase po podvečerní zpravodajské relaci. Tedy přímo ve stejný čas, kdy na České televizi poběží Moravcova debata. S Babišem půjde na Novu nakonec také lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek. Jinak řečeno: Moravcovi budou ve studiu chybět lídří dvou klíčových stran.  

Podle Stanujry je rozhodnutí televize Nova plně v souladu se strategií ANO a ČSSD, které se po společném čtyřletém vládnutí tváří, jakoby byly ve vládě, ale i v opozici. „Podle toho, co se jim hodí. Tento duel je jen předem připraveným divadlem, v němž sehraje roli užitečného idiota lídr ČSSD Lubomír Zaorálek,“ nepochybuje Stanjura. Kalousek pak hovoří o účelovém protiprogramování televize Nova. „Mrzí mě, že se soukromá stanice takto zachovala,“ řekl Kalousek redakci INFO.CZ s tím, že to považuje za neférové ovlivnění předvolební soutěže.

Občanští demokraté teď navíc přišli s tím, že se podobně zachovala také televize Prima. Předseda ODS Petr Fiala podle Stanjury potvrdil již na začátku září účast v předvolební debatě na TV Prima s Andrejem Babišem a Ivanem Bartošem. Tato debata se měla uskutečnit v neděli 15. října. „Až tento týden jsme se dozvěděli, že TV Prima účast Petra Fialy v debatě s Andrejem Babišem ruší. Účast předsedy ODS Petra Fialy byla z rozhodnutí TV Prima přeložena na 8. října, kde má být jeho soupeřem Lubomír Zaorálek. Andrej Babiš místo toho bude podle našich informací diskutovat v neděli 15. října se zástupcem Starostů a SPD.“

TV Prima odkázala INFO.CZ na tiskovou zprávu, ve které konstatuje, že odvysílá tři nedělní debaty v říjnových týdnech před volbami. V každé zasednou tři hosté vybraní na základě trojice průzkumů ze srpna a září. „Výsledky každé strany v těchto třech zdrojích byly zprůměrovány a složení hostů v každém vydání Partie bylo zvoleno tak, aby zástupce nejsilnější a nejslabší strany doplnil vždy zástupce strany nejblíže středu preferencí,“ uvádí televize. Následně potvrzuje, že zástupce hnutí ANO na základě těchto propočtů nebude konfrontován s pravicovou opozicí z ODS a TOP 09, ani s koaličními partnery. 

Stanjura má ale jasno, v souvislosti s plány soukromých stanic hovoří o ovlivňování předvolebních nálad voličů. Podle něj je to skandální. „Vyzýváme soukromé televize k tomu, aby daly parlamentní pravicové opozici prostor k tomu, aby její zástupci mohli hodnotit uplynulé čtyři roky vládnutí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, a to v přímé konfrontaci s klíčovou figurou této vlády Andrejem Babišem, který se jí vyhýbá.“ ODS současně vyzvala Českou televizi k tomu, aby v Superdebatě lídrů neobsazovala místa lídrů ANO a ČSSD, kteří se odmítli zúčastnit.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud