Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ODS chce výrazně snížit daň z příjmu. Lidé by odváděli jen 15 procent z hrubé mzdy

ODS chce výrazně snížit daň z příjmu. Lidé by odváděli jen 15 procent z hrubé mzdy

Opoziční Občanská demokratická strana chce jít do voleb s návrhem razantních daňových změn. Navrhuje, aby všichni zaměstnanci odváděli jenom 15 procent ze své hrubé mzdy, a ne ze superhrubé mzdy jako v současnosti. Na setkání s novináři to řekl šéf poslaneckého klubu strany Zbyněk Stanjura. Podle něj by tak lidem v průměru vzrostly platy o sedm procent. 

Strana by po případném úspěchu ve volbách chtěla prosazovat i další radikální změny daňového systému. Místo tří sazeb daně z přidané hodnoty hodlá zavést dvě - a vnižších sazbách. Zároveň chce zrušit silniční daň a daň z nabytí nemovitosti. ODS chce také zavést společné zdanění manželů či strop pro odvody na zdravotní pojištění ve výši 4,5násobku průměrné mzdy. Všechna opatření by chtěla prosadit v jednom daňovém balíku.

"My jsme opravdu přesvědčeni, že je potřeba nechat lidem víc peněz," řekl novinářům předseda strany Petr Fiala. 

Stát by daňová reforma ODS podle odhadů strany připravila o 68 miliard korun ročně. Výpadek příjmů by mohla kompenzovat vyšší spotřeba obyvatel, kterým z výdělku díky zavedeným změnám zbývalo více peněz.

Strana chce také zrušit nebo snížit některé dotace vyplácené ze státního rozpočtu, a to o 20 procent. Šlo by například o peníze pro neziskové organizace. Úspory by podle ODS mohla činit až 160 miliard korun ročně.

ODS hodlá také zabránit tomu, aby investiční pobídky dostávaly velké zahraniční firmy. Předseda strany Fiala by je nejradši také zrušil. Pokud by ale podle něj zůstaly, tak by měly být určené jen pro české firmy a do vývoje a do výzkumu. 

ODS už koncept rovné daně ve výši 15 procent v Česku prosadila v roce 2008. Vypočítá se ale z takzvané superhrubé mzdy, ve skutečnosti tak lidé odvádějí státu 20,1 procenta svého platu. Skutečnou výši daně dále ovlivňují různé úlevy. 

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek