Volby 2017: ODS je zpátky. Fiala uhájil post šéfa strany, z tradičních stran si polepšila jako jediná | info.cz

Články odjinud

ODS je zpátky. Z tradičních stran si polepšila jako jediná, Fiala upevnil svoji pozici. Komentář M. Půra

Když jsem tento týden potkal na ulici šéfa ODS Petra Fialu, říkal, že pevně doufá ve dvojciferný procentuální zisk. Ve volebních průzkumech se občanským demokratům nevedlo v posledním roce špatně, ale krátce před volbami to na vysněný výsledek nevypadalo. Bylo to přitom hledisko, které podle Fialových straníků mělo rozhodnout o osudu současného vedení strany.

Výsledek přesahující 11 procent tak rozhodně překonal očekávání. Současné vedení ODS bezpochyby upevnilo svojí pozici, což je důležité zejména před startem povolebních vyjednávání. Fiala opakovaně razantně odmítnul vstup do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše, což rázně zopakoval i v prvním vystoupení po volbách. „ODS nebude vyjednávat s Andrejem Babišem,“ ujistil.

Část strany se ovšem mimo mikrofony nestaví proti spojenectví s vítězem voleb tak jednoznačně. Důvěryhodné zdroje hovoří v této souvislosti především o Václavu Klausovi mladším. Ten sice v současnosti Fialu nevystřídá, ale jejich souboj v preferenčních hlasech dopadl ve prospěch syna bývalého prezidenta (23.000 hlasů ku 13.000 hlasů v 18:00). K tomu je ovšem třeba dodat, že Fiala kandidoval v Jihomoravském kraji, kde má nesrovnatelně těžší výchozí pozici než Klaus v Praze.

Klaus mladší dorazil do štábu. Co říká na spolupráci s ANO?

Vůbec nejzajímavější je ovšem skutečnost, že ODS je jedinou takzvaně tradiční stranou, která si ve srovnání s posledními parlamentními volbami, polepšila. Získá pravděpodobně 25 křesel proti současným 16. Hlas jí navíc dalo téměř o polovinu více voličů, než v roce 2013.

Za povšimnutí stojí i úspěch líbeznického starosty a současného místopředsedy Martina Kupky, který kandidoval až na 31. místě. Do sněmovny se ve Středočeském kraji nakonec jen těsně nedostal, ale patří mezi největší skokany - poslanecký post mu utekl jen o zhruba 100 hlasů. V poslaneckých lavicích zasedne pravděpodobně i Marek Benda, kterého rovněž vytáhly preferenční hlasy. Praha má ovšem kromě Klause i další „hvězdu“. Výrazně zde uspěl i první šéf Ústavu pro studium totalitních režimů a historik Pavel Žáček, který se dostal ze 17. místa kandidátky.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud