Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 vytvářejí Demokratický klub. Chtějí dva místopředsedy

ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 vytvářejí Demokratický klub. Chtějí dva místopředsedy

Strany ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se sdružily do Demokratického klubu k ustavení sněmovny. Do jejího čela nebudou volit zástupce ANO Radka Vondráčka, svého kandidáta nepostaví. Petr Fiala z ODS, o kterém se mluvilo jako o možném kandidátovi na post, to považuje za bezpředmětné, když Vondráčka podpoří ANO, SPD, KSČM a Piráti.

Strany Demokratického klubu požadují dvě místa místopředsedů Sněmovny a vedení sedmi výborů. Předseda ODS Petr Fiala nebude kandidovat proti Vondráčkovi.

Podle šéfa poslanců STAN Jana Farského dostali nabídku účastnit se bloku i sociální demokraté a Piráti. V tom případě by blok měl sílu 85 mandátů. Demokratický klub má ve dvousetčlenné Sněmovně 48 mandátů.

Fiala, který chtěl kandidovat do čela Sněmovny, nyní takový krok považuje za bezpředmětný, nechce asistovat dohodě mezi hnutím ANO, komunisty a SPD. Hnutí ANO podle předsedů zúčastněných stran není schopno dojít k dohodě a vede matoucí jednání. „Vypadá to, že ANO bude obstruovat jednání samo svojí neschopností," uvedl k pondělní schůzi šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Fialův krok ocenil. Bude podle něj díky tomu zcela jasné, kdo ve Sněmovně svými hlasy podpoří realizaci projektu prezidenta Miloše Zemana a šéfa ANO Andreje Babiše. Babiš sestavuje menšinovou vládu, Zeman už deklaroval, že ho případně pověří i dalším pokusem o sestavení kabinetu a nepřipustí předčasné volby, což by mohlo znamenat dlouhodobé fungování vlády bez důvěry.

Fiala ANO vyčetl, že při jednáních s ostatními stranami postupuje netransparentně a jeho postup je matoucí. „Abychom čelili mlžení, zákulisním intrikám, domluvily se tyto čtyři strany ke společnému postupu a zároveň vyzveme ANO ke společnému jednání," uvedl. Strany se do Demokratického bloku sdružily pro účely voleb na ustavující a následných schůzích Sněmovny. Jejich kluby se zavázaly postupovat jednotně a předložit společné kandidátky pro výbory na základě poměrného zastoupení.

Kluby mají zájem o předsednictví v mandátovém a imunitním výboru, výboru pro obranu, bezpečnostním, školském, ústavněprávním, zahraničním a hospodářském výboru a v několika komisích v oblasti tajných služeb či odposlechů. Dohoda je zatím pouze na pozicích, které bude blok požadovat, na jednání o jejich personálním obsazení zatím nedošlo.


Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek