Volby 2017: „ANO by nám mohlo pomoci prosadit program.“ Okamura po druhé schůzce s Babišem hýří optimismem | info.cz

Články odjinud

Okamura po schůzce s ANO hýří optimismem. Zemanovi věští „velkou roli“ při tvorbě vlády

Vyjednavači hnutí SPD - Tomio Okamura a Radim Fiala se dnes podruhé sešli s hnutím ANO. Jednali spolu o programových prioritách i obsazení postů šéfů sněmovních výborů. Okamura odcházel z jednání optimisticky naladěn. Pochvaloval si zejména, že hnutí ANO podpořilo zavedení zákona o obecném referendu. Podporu našel Okamura dle svých slov i u KSČM, zbývá mu tak získat už jen 5 poslanců. Strany se však prý liší v názorech na jeho parametry. Okamura také naznačil, že by do složení vlády mohl promluvit prezident Zeman. 

„Velkou roli bude hrát prezident republiky. První schůze Poslanecké sněmovny je velmi důležitá, záleží na tom, jestli bude ukončena. Je tu prostor pro to, aby delší období vládla vláda bez důvěry sněmovny. To je scénář, který si každý může zjistit. Zvlášť pokud bude prezident Zeman s Andrejem Babišem domluvený,“ řekl Okamura novinářům. Do takové vlády by dle Okamury mohli být odborníci jmenovaní prezidentem Zemanem. 

Vstřícně se dle Okamury hnutí ANO staví vedle zákona o referendu i k dalším programovým prioritám SPD. Během zhruba hodinové schůzky ANO podle něj slíbilo, že se bude zabývat i otázkou omezení azylu pro muslimy či propagace práva šaría v Česku. „Máme z toho dojem, že bychom to mohli legislativně posunout,“ uvedl Okamura po jednání s hnutím ANO.

Značnou podporu viděl Okamura ze strany ANO v tématu přesunu státní podpory k pracujícím rodinám od těch, kteří se dlouhodobě vyhýbají práci. „Bylo jednoznačně řečeno, že systém je potřeba změnit,“ řekl viditelně potěšený Okamura. 

Na schůzce dle něho rovněž zaznělo, že SPD podpoří ve volbě vedení Sněmovny kandidáta ANO Radka Vondráčka. Myslí si, že ANO bude hlasovat pro to, aby SPD mělo vedení bezpečnostního výboru. Okamura dnes vznesl požadavek také na vedení hospodářského výboru. „Byl nám nabídnut jiný výbor, nicméně my jsme vznesli tento požadavek,“ sdělil Okamura novinářům.

Další schůzka ANO s SPD je naplánována na úterý odpoledne. Intenzita jednání je podle Okamury signálem, že se podaří prosadit program jeho hnutí.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud